Telewizja stanowi rodzinne centrum rozrywki i wpływa na nasze codzienne życie. Dziś, 21 listopada, przypada ustanowiony 26 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – Światowy Dzień Telewizji. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound, pokazują, że dla ponad 77% badanych posiada telewizor ustawiony w centralnym miejscu w domu. Przyjrzyjmy się temu, jak oglądamy telewizję i co zmieniło się naszych zwyczajach na przestrzeni ostatnich lat?

Rola telewizji w naszym życiu

Około 70 lat temu, kiedy firma Philips rozpoczęła eksperymentalne nadawanie programów, telewizor stał się centralnym punktem w domu, w którym ludzie gromadzili się, aby oglądać telewizję. Dziś, 70 lat później, telewizor pełni tę samą funkcję. W ciągu ostatnich 10 lat zmieniła się jednak jego rola. Przez lata telewizor służył wyłącznie do oglądania telewizji tradycyjnej, linearnej. Dziś oglądamy treści w znacznie większym stopniu „na żądanie”.

– Rozrywka i łączność stają się coraz ważniejsze. Ludzie chcą mieć możliwość przesyłania filmów bezpośrednio z telefonu do telewizora. Oczekują też możliwości strumieniowego przesyłania obrazów z kamery bezpieczeństwa lub dzwonka do drzwi. Następuje też szybki rozwój asystentów mowy. Innymi słowy: telewizor staje się coraz bardziej centralnym węzłem w rodzinnym gospodarstwie domowym. – mówi Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce.

Telewizja przez internet

Internet zrewolucjonizował sposób, w jaki oglądamy treści w telewizji. Polacy nadal chętnie oglądają tradycyjną telewizję – deklaruje to blisko 18% badanych. Jednak z roku na rok coraz chętniej korzystamy z platform streamingowych, jak Netflix czy HBO. Taką formę wybiera obecnie aż 41% ankietowanych. Co ciekawe równie popularne stało się wspólne oglądanie telewizji, ale z kilku różnych miejsc przez kilka grup odbiorców, tzw. watch parties, które preferuje 20% respondentów. Na kolejnym miejscu plasuje się słuchanie muzyki czy granie za pośrednictwem odbiornika – taką formę rozrywki wybiera ponad 17% użytkowników.

Święty Graal – OLED

Kolejną dużą zmianą, która nastąpiła 10 lat temu, było wprowadzenie ekranów OLED. Ich dużą zaletą jest doskonałe odwzorowanie czerni – czerń jest prawdziwa, ponieważ piksele są wyłączone – nie emitują światła. Dlatego, w przeciwieństwie do innych współczesnych technologii, takich jak telewizory LCD, w których tło jest zawsze włączone, współczynniki kontrastu zostały podniesione do najwyższego możliwego poziomu. OLED stał się dla konsumentów Świętym Graalem wśród telewizorów.

Najwyższej jakości sportowe imprezy

Duże imprezy sportowe, jak nadchodzące Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, są doskonałą okazją do spotkań w gronie znajomych. Polacy kochają tę formę rozrywki, a wspólne kibicowanie przed telewizorem w domu czy w pubie zawsze dostarcza wielu wrażeń. Wiele osób właśnie przy okazji tego typu wydarzeń decyduje się na kupno nowego telewizora, wybierając zwykle większy od posiadanego obecnie – tak odpowiedziało przeszło 47% respondentów badania zleconego przez TP Vision. Wybierając nowy odbiornik najczęściej zwracamy uwagę na jakość obrazu i dźwięku, rozdzielczość ekranu oraz możliwości techniczne – tak wskazało 90% respondentów.

– Duże zawody sportowe zawsze wyzwalają wiele emocji i są popularnym tematem dyskusji – komentuje Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce. – Dużo osób chce oglądać zmagania sportowców w najwyższej jakości, stąd decyduje się na zakup nowego telewizora. Na ten rok przygotowaliśmy szeroką gamę nowych telewizorów, w tym modele OLED+ 907 i OLED+ 937, które zostały wyróżnione w konkursach Red Dot Award – prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa, zwanych często „Oskarami designu”, a także iF Design Awards – jednych z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych niezależnych wyróżnień w dziedzinie jakości designu na świecie.

Dźwięk i obraz razem

TP Vision przykłada ogromną wagę do obszaru audio, a kamieniem milowym okazała się tu współpraca z firmą Bowers & Wilkins. Dziś wysokiej jakości obraz w telewizorach Philpsa jest zintegrowany z doskonałym dźwiękiem. Co ciekawe, ma to znaczenie nie tylko dla fanów muzyki, ale też dla kibiców – wierne odtworzenie wydarzeń stadionowych jest dla tej grupy klientów bardzo ważne. Rosnącą rolę jakości dźwięku w odbiornikach telewizyjnych potwierdzają wyniki badania zleconego przez TP Vision – jakość dźwięku jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie telewizora.

– Ruszył Mundial, wydarzenie sportowe na które wszyscy czekaliśmy i będziemy oglądać przed telewizorami w gronie znajomych lub rodziny, a dzięki naszym telewizorom kibice będą mogli czuć się niemal jak na stadionie. Jednak nie zapominajmy, że telewizja to nie wszystko i po meczu warto samemu się trochę poruszać – dodaje Marcin Habzda.