Clenbuterol – czy jest bezpieczny?

Wśród kulturystów popularne jest korzystanie z wielu suplementów diety, które mają za zadanie pomóc w szybszym osiągnięciu swojej wymarzonej sylwetki. Jednak niektóre z nich mogą być niebezpieczne, a ich stosowanie przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Jednym z nich jest clenbuterol, który w ostatnich latach bije rekordy popularności wśród osób redukujących tkankę tłuszczową. Czym zatem jest clenbuterol, jak działa i jakie ma skutki uboczne? Zapraszamy do lektury!

Co to jest clenbuterol?

Clenbuterol (potocznie Clen) jest środkiem, który przyspieszania spalanie tłuszczu oraz pomaga uzyskać idealną sylwetkę. Substancja ta pozwala zbudować tkankę mięśniową, jednocześnie niwelując poziom tkanki tłuszczowej. Pierwotnie miał swoje zastosowanie w leczeniu astmy – clenbuterol powoduje rozszerzanie się oskrzeli, a to w efekcie poprawia zdolności wysiłkowe. W 1988, z powodu skutków ubocznych występujących po zażywaniu tego leku, został on wycofany na terytorium m.in. Europy i Stanów Zjednoczonych. Warto wiedzieć, że clenbuterol jest traktowany jako niedozwolony środek dopingujący. Obecnie jest do zdobycia jedynie z nielegalnych źródeł, które dodatkowo potęgują niebezpieczeństwa wynikające z jego stosowania. Ten jest legalny jedynie w przypadku leczenia zwierząt.

Jak działa clenbuterol?

Clen ma wpływ na receptory beta (receptory adrenergiczne). Działanie tego leku jest zbliżone do efedryny, czyli substancji wykazującej działanie narkotyczne, stosowanej również jako środek na zmniejszenie apetytu oraz na zwiększenie koncentracji. Jednak przeprowadzone badania wykazały, że clenbuterol jest silniejszy od efedryny. W nielegalnych suplementach diety często jest łączony z testosteronem, który powoduje, że clenbuterol działa mocniej. W jaki jeszcze sposób działa ten steryd?

 • zwiększa aktywność przekaźników układu adrenergicznego (dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny), które działają na układ współczuły, w wyniku czego pojawia się przyspieszona praca serca, podwyższony poziom glukozy we krwi, a także wzrasta ciśnienie krwi,
 • przyspiesza proces termogenezy polegający na wytworzeniu ciepła, aby zachować stałą temperaturę organizmu,
 • przyspiesza metabolizm i proces lipozy, co oznacza szybsze spalanie tkanki tłuszczowej,
  pozwala przeprowadzić cięższy trening ze względu na znaczą poprawę wydolności całego organizmu,
 • rozluźnia mięśnie dróg oddechowych i oskrzela.

Clenbuterol – dawkowanie

Najważniejszym faktem jest to, że preparaty z tą substancją w składzie należy stosować nie dłużej niż dwa tygodnie – po tym czasie działa on jak zwykły środek na pobudzenie. Osoby, które decydują się na ten środek dopingujący najpierw zaczynają od dawek rzędu 20-40 mcg na dzień. Niektórzy decydują się na dawki 120-160 mcg na dobę, mimo tego, że maksymalna dawka dobowa to 60-100 mcg.

Clenbuterol – skutki uboczne stosowania

Niestety mimo wielu skutków ubocznych, środek ten nadal cieszy się powodzeniem nie tylko wśród kulturystów, ale również w gronie amatorów zachęconych obietnicami o możliwości stracenia masy ciała i praktycznie natychmiastowych efektach. Jakie skutki uboczne ma ten zachwalany, na wielu blogach kulturystycznych, steryd anaboliczny?

 • nudności,
 • wymioty,
 • drżenie rąk,
 • nadmierna potliwość,
 • skurcze mięśni,
 • rozdrażnienie,
 • suchość ust,
 • ból głowy,
 • wzrost ciśnienia krwi,
 • problemy ze snem.

Przy dłuższym stosowaniu, clenbuterol może skutkować: przerostem mięśnia sercowego, uszkodzeniami wątroby, jąder oraz mięśni — to prowadzi do poważniejszych powikłań niż te wyżej wymienione, a w szczególnych przypadkach nawet do śmierci.

Porady dietetyczne podczas suplementacji clenbuterolu

Po pierwsze – niestety mimo wszystko trzeba jeść mniej i liczyć kalorie, tak aby utrzymać deficyt kaloryczny. Po drugiej – podczas suplementacji clenbuterolu nie należy stosować diety, która jest bogata w białko i tłuszcze, a uboga w węglowodany (dieta ketogeniczna). Po trzecie – należy dostarczać organizmowi o wiele więcej płynów niż zwykle. Jest to spowodowane nadmiernym poceniem się organizmu, a także większe spożycie wody pomoże w ograniczeniu ilości spożywanych kalorii.

Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu suplementacja, w którym między innymi wyjaśniamy co to jest ZMA oraz przedstawiamy jak działa johimbina.