Jaka jest jej rola i czym jest melatonina?

Melatonina nazywana również hormonem snu, to niezwykle ważny element naszego organizmu. Jest częścią wewnętrznego zegara biologicznego człowieka, i odpowiada między innymi za regulację snu oraz czuwania. Co więcej zwiększa naszą odporność, i ma działanie przeciwutleniające. Sprawdź czy warto korzystać z suplementacji melatoniną, oraz co wpływa na jej niedobór w naszym organizmie!

Jaka jest rola melatoniny w organizmie?

Melatonina to hormon który jest wytwarzany przez szyszynkę głównie w ciemności pod wpływem pobudzania włókien nerwowych układu współczulnego. Melatonina jest odpowiedzialna za dobowy zegar biologiczny każdego z nas, kontrolujący rytm snu. Najważniejszym zadaniem melatoniny jest synchronizacja zegara biologicznego z zegarem astronomicznym, czyli w dużym uproszczeniu mówiąc nasz organizm wytwarza jej odpowiednią ilość o danej porze dnia i nocy, kontrolując w ten sposób między innymi chęć snu. Gdy ilość światła jest niewystarczająca, wytwarzamy jej więcej, a tym samym bardziej chce nam się spać, natomiast gdy pojawia się słońce, wybudzamy się mając energię do dalszego funkcjonowania.

Objawy niedoboru melatoniny

Wbrew pozorom objawy niedoboru melatoniny to nie tylko problemy z zasypianiem, ale również zmęczenie, rozkojarzenie, czy zaburzenia koncentracji. Osoby borykające się ze zbyt niskim poziomem tego hormonu, skarżą się na złe samopoczucie, senność w ciągu dnia, a nawet odczuwają drażliwość. Wspomniane objawy można łagodzić poprzez suplementację syntetycznej melatoniny, która staje się coraz popularniejszym produktem. Głównym zadaniem melatoniny w formie suplementu, jest przywrócenie fizjologicznej zależności między zegarem biologicznym, a rytmem narzucanym przez oświetlenie.

Suplementacja melatoniny

Na rynku jest dostępne wiele preparatów zawierających melatoninę, zazwyczaj występujących w formie tabletek lub kapsułek o zawartości od 1mg do 5mg preparatu. Część sportowców wykorzystuje melatoninę jako suplement wspomagający wytwarzanie hormonu wzrostu, gdyż jak wskazują badania, dawka przekraczająca 5mg w porze około treningowej, może stymulować podniesienie jego poziomu. Niestety wraz ze wzrostem wspomnianego hormonu, melatonina może podnosić poziomu białka wiążącego insulinopodobny czynnik wzrostu -1 (IGF-1), a co za tym idzie blokuje anaboliczne właściwości hormonu wzrostu. To właśnie dlatego będzie lepszym wyborem gdy stosujemy ją w okolicy około treningowej jedynie podczas redukcji tkanki tłuszczowej, a nie budowy masy mięśniowej.

Dawkowanie melatoniny

Najlepszą porą na dawkowanie melatoniny są godziny wieczorne, gdy zamierzamy położyć się do łóżka. Standardową dawką jest około 2.5mg preparatu, którą powinniśmy stosować na około 30-60 minut przed pójściem spać. Jeżeli to konieczne, wraz z upływem czasu możemy stopniowo zwiększać dawkę do 5mg. Gdy nie do końca odczuwamy efektywność działania nasennego, melatoninę możemy połączyć z takimi suplementami jak ZMA, GABA, czy szyszkami chmielu.