Jak działa ZMA?

Osoby regularnie ćwiczące i prowadzące zdrowy tryb życia dążą do jak najlepszych efektów, przez co często sięgają po suplementy wspomagające funkcjonowanie naszego organizmu. Jednym z takich suplementów jest preparat witaminowy popularnie nazywany ZMA, czyli połączenie cynku, magnezu oraz witaminy B6. Czy rzeczywiście nasz organizm potrzebuje dodatkowej suplementacji tych pierwiastków, i co konkretniej daje ZMA? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!

Co daje suplementacja ZMA?

Jak już wiemy ZMA to całkowicie naturalny produkt zawierający w składzie cynk, magnez, i witaminę B6. Są to pierwiastki na których utratę są narażone przede wszystkim osoby intensywnie trenujące. Dlaczego ich uzupełnienie jest tak istotne? Ponieważ deficyt cynku prowadzi do spadku siły i wytrzymałości. Prawidłowe stężenie magnezu i cynku w organizmie sprawia że mamy wyższy poziom testosteronu, a co za tym idzie łatwiej nam uzyskać przyrost siły oraz zbudować masę mięśniową. Co więcej poprzez podwyższenie poziomu testosteronu, ZMA nie tylko zwiększa stężenie insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF), ale również poprawia endogenną syntezę hormonów anabolicznych. Co jeszcze daje ZMA?

  • zapewnia głęboki i lepiej regenerujący sen,
  • zwiększa koncentrację
  • zmniejsza podatność na stres
  • zapobiega skurczom
  • zmniejsza ryzyko kontuzji
  • wspomaga funkcjonowanie układu mięśniowego
  • hamuje oddziaływanie kortyzolu, który wykazuje działanie kataboliczne

Czy ZMA działa na sen?

Sporo część aktywnych fizycznie osób stosuje ZMA jako środek wspomagający regenerację podczas snu. Czy rzeczywiście ZMA wpływa bezpośrednio na sen? Odpowiedź brzmi tak. Udowodniono że połączenie cynku, magnezu oraz witaminy B6 ma realny wpływ na poprawę jakości snu, a co za tym idzie lepszą regenerację. ZMA sprawia że sen staje się głęboki, dzięki czemu czujemy się bardziej wypoczęci, i wynikiem czego na kolejnych treningach osiągamy lepsze wyniki. Co więcej, uważa się że głęboki sen, to jeden z sekretów maksymalizujących procesy anaboliczne.

Kiedy i jak dawkować ZMA?

Ze względu na swoje właściwości wpływające na jakość snu, najlepszą porą na przyjmowanie ZMA jest wieczór. Suplement stosujmy mniej więcej na 30-60 minut przed położeniem się spać. Dawkowanie zależy od wielu ważnych czynników. Pod uwagę powinniśmy wziąć swój codzienny jadłospis, ilość i rodzaj aktywności fizycznej, oraz inne preparaty witaminowe które zażywamy. Zazwyczaj standardowa dawka która powinna w zupełności wystarczyć dla przeciętnego organizmu to około 240 mg magnezu, 15 mg cynku i 4 mg witaminy B6.

Czy warto brać ZMA?

Jeżeli jesteśmy aktywni fizycznie, dbamy o swoje zdrowie, odżywiamy się zdrowo, i zależy nam nie tylko na lepszej regeneracji organizmu ale też osiągnięciu lepszych wyników, zdecydowanie warto włączyć ZMA do codziennej suplementacji. Połączenie cynku, magnezu, i witaminy B6 sprawdzi się nie tylko podczas budowy masy mięśniowej, ale również w czasie redukcji tłuszczu kiedy nasz organizm może potrzebować większej podaży niektórych pierwiastków. Pamiętajmy jednak że wspomniane pierwiastki możemy dostarczyć również z pożywienia, tak więc kwestię czy potrzebujemy suplementacji powinniśmy zawsze rozpatrywać indywidualnie.