Czy trening zimą spala więcej tłuszczu?

Bardzo często spotykamy się z opinią że treningi w zimnie pozwalają spalić więcej tłuszczu. Czy to rzeczywiście prawda, i temperatura w której trenujemy ma wpływ na ilość spalanych przez nas kalorii? W dzisiejszym artykule postaramy się pokrótce odpowiedzieć na te ważne pytania.

Czy warto biegać zimą?

Nie ma wątpliwości że chłód i niekorzystne warunki pogodowe raczej odstraszają aniżeli zachęcają do treningu. Widać to przede wszystkim po pustych ścieżkach biegowych w parkach, które wiosną czy latem tętnią życiem. Czy niska temperatura to powód do rezygnacji z treningu? Zdecydowanie nie! Zima to wręcz idealny moment do zwiększenia swoich osiągów i możliwości organizmu! W jaki sposób? Połączenie niskiej temperatury, i śniegu lub lodu to przeszkoda do której nasz organizm musi się dostosować. To właśnie wtedy nasz trening wygląda inaczej niż zazwyczaj, budując lepszy potencjał tlenowy. W zależności od wybranej aktywności fizycznej, możemy nie tylko poprawić naszą wydolność, ale również spalić więcej kalorii.

W jaki sposób zimą spalamy więcej kalorii?

Wiele osób sądzi że jest to związane z utratą ciepła, przez którą organizm potrzebuje większego wydatku energetycznego do ogrzania organizmu. W rzeczywistości ma to niewielki wpływ na ilość spalanych kalorii. Większą rolę odgrywają tutaj warunki w których odbywa się nasz trening oraz przeszkody które musimy pokonywać. Udowodniono że biegając zimą na dystansie 2 km po śniegu, spalimy więcej kalorii niż pokonując taki sam dystans wiosną czy latem biegnąc po tej samej ścieżce. Wszystko za sprawą oporu jaki stawia nam śnieg lub lód, i zmusza nasz organizm do większego wysiłku. To sprawia że biegając zimą możemy spalić nieznacznie więcej kalorii niż o innej porze roku.

Czy bieganie zimą jest zdrowe?

Mawia się że bieganie zimą jest zdrowsze dla naszego organizmu niż o wiosną czy latem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zimą wokół naszych płuc i serca gromadzą się większe ilości krwi, przez co w czasie wysiłku nasze oddychanie jest znacznie sprawniejsze. To właśnie dlatego regularny trening na zimnym powietrzu zwiększa naszą wydolność, i pozwala podnieść naszą wytrzymałość znacznie skuteczniej niż latem czy wiosną. Oprócz lepszego dotlenienia organizmu, zimą wykonujemy cięższe treningi przez co poprawiamy krążenie krwi. Rezultatem jest lepsze ukrwienie naszego organizmu, które pomaga zapobiegać wielu chorobom.

Jak oddychać biegając zimą?

Jednym z problemów z którymi borykają się osoby uprawiające aktywność fizyczną zimą, jest oddychanie. Wiele osób sądzi że głębokie wdechy zimnego powietrza mogą prowadzić do przeziębień i chorób układu oddechowego. Czy to prawda, i czy powinniśmy oddychać tylko nosem? Zdecydowanie nie! Angażujmy zarówno usta jak i nos. Zimą powinniśmy oddychać jak o każdej innej porze roku, czyli oddychajmy równocześnie ustami, i nosem, w taki sposób aby dotlenić cały organizm. Jeżeli właśnie rozpoczynamy treningi, i czujemy że mamy kłopoty z oddychaniem, warto przez każdym bieganiem zrobić krótką rozgrzewkę w której nasz organizm zaadaptuje się do panujących warunków. To z pewnością pomoże nam w zwiększeniu naszej wydolności oraz wytrzymałości.