Palenie papierosów a siłownia

Większość z nas zdaje sobie sprawę z wielu negatywnych skutków jakie niesie ze sobą palenie papierosów, ale nie każdy wie jaki mają wpływ na regularne treningi. Niestety papierosy są wciąż częstym wyborem nawet wśród osób aktywnych fizycznie, które nie świadome krzywdy jaką mogą wyrządzić swojemu zdrowiu. Czy palenie papierosów zmniejsza przyrost mięśni, i jaki ma wpływ na ćwiczenie na siłowni? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Natalią Wrąbel – redaktor naczelną portalu: pazybezskazy.pl!

Czy palenie papierosów wpływa na treningi na siłowni?

Niestety wpływa, i to bardzo negatywnie. Dym który jest wytwarzany podczas palenia papierosów wpływa na zmniejszenie wrażliwości insulinowej, oraz na zwiększenie poziomu kortyzolu, a co za tym idzie nasza sylwetka mimo niższej wagi wygląda bardziej niekorzystnie. Wysoki poziom kortyzolu, oraz zmniejszona wrażliwość insulinowa to bardzo duży problem dla osób dbających o kondycję fizyczną oraz estetykę sylwetki, ponieważ komórki mięśniowe słabiej wyłapują składniki odżywcze, wynikiem czego gorzej się rozwijają. To sprawia że nie tylko będzie nam trudniej zbudować masę mięśniową, ale i spalić tłuszcz, gdyż zaburzenia insulinowrażliwości mogą powodować spadek termogenezy.

Palenie papierosów a kondycja

Niestety palenie papierosów ma również negatywny wpływ na naszą kondycję i wydolność. Dlaczego? Ponieważ dym papierosowy modyfikuje odpowiedzialną za przenoszenie tlenu hemoglobinę w karboksyhemoglobinę, która nie potrafi transportować wspomnianego pierwiastka. Papierosy sprawiają że aż 15% hemoglobiny przekształca się w karboksyhemoglobinę, wynikiem czego nasz organizm znacznie szybciej się męczy. Cierpi na tym nie tylko nasza wytrzymałość, ale i układ sercowo-naczyniowy który ma znaczny udział w sportach wysiłkowych. Co więcej gdy palacz wdycha tlenek węgla w postaci dymu z papierosa, poprzez jego połączenie z cząsteczkami hemoglobiny, wchłanianie różnych składników odżywczych, takich jak białka staje się utrudnione.

Czy palenie papierosów pogarsza kondycję i zmniejsza wytrzymałość?

Odpowiedź jest krótka, zdecydowanie tak! Substancje smoliste które gromadzą się w płucach podczas palenia papierosów, ograniczają pojemność płuc i zmniejszają ilość wdychanego powietrza. Im mniej powietrza nabieramy, tym mniej dotleniony jest nasz organizm, i tym słabsza jest nasza wytrzymałość i wydolność. Dlaczego tak się dzieje? W płucach palacza znajduje się ogromna ilość substancji smolistych, które podczas treningu blokują miejsce wdychanego powietrza, przez co mięśnie nie otrzymują wymaganej ilości tlenu, i co finalnie prowadzi do zmęczenia i osłabienia.