Czy warto ćwiczyć w ciąży?
Treningi w czasie ciąży to wciąż dość kontrowersyjny temat, wywołujący wiele negatywnych emocji. Oczywiście jak wiadomo, nie jest to najlepszy moment na bicie życiowych rekordów, czy progresję ciężarów, ale z drugiej strony czy zdroworozsądkowy trening może zaszkodzić przyszłej mamie lub maluchowi który niedługo pojawi się na świecie? W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam czy warto trenować w czasie ciąży. Zapraszamy do krótkiej lektury!
Czy można ćwiczyć podczas ciąży?
Odpowiadamy – oczywiście że można, ale pod warunkiem że nasz trening skonsultujemy z lekarzem prowadzącym ciążę. Regularne wykonywane ćwiczenia w czasie ciąży mogą przynieść wiele korzyści, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla nowo narodzonego dziecka, o ile zachowamy zdrowy rozsądek i nie będziemy przesadzać z intensywnością treningów. Pamiętajmy że stan błogosławiony to nie choroba, podczas której musimy odłożyć wszystko na bok, tylko wyjątkowe szczęście którym obdarzył nas los, i o które warto zadbać. Jeżeli ciąża przebiega poprawnie i nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, nie odmawiajmy treningów, a na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.
Dlaczego warto ćwiczyć podczas ciąży?
Regularna aktywność fizyczna wpływa na zachowanie ogólnej sprawności fizycznej, przez co nie tylko szybciej wrócimy do formy sprzed ciąży, ale też możemy lepiej znieść sam poród który jest zazwyczaj niezwykle wyczerpujący dla całego organizmu. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ im bardziej sprawni jesteśmy, tym lepiej nasze ciało znosi ogromne wydatki energetyczne, a do takich bez wątpienia możemy zaliczyć właśnie poród. Co więcej, u aktywnych fizycznie kobiet znacznie rzadziej odnotowuje się przedwczesny poród, czy nieprawidłowe ułożenie malucha w brzuchu. Zdroworozsądkowy trening sprawia że poprawia nam się funkcjonowanie układu krążenia, oraz układu oddechowego, przez co krew przepływa sprawniej przez macicę i łożysko, co zapewnia lepszy rozwój dziecka.
Jak ćwiczyć podczas ciąży?
Podstawą jest dopasowanie aktywności fizycznej do swoich możliwości. Bardzo ważne jest zachowanie umiaru, i nie przesadzanie z ćwiczeniami. Jeżeli do tej pory biegaliśmy lub ćwiczyliśmy na siłowni, najlepszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie dotychczasowej aktywności, pod warunkiem dopasowania intensywności do stanu ciała. Podczas ciąży powinniśmy unikać sportów kontuzjogennych or takich które narażają nasz organizm na zbyt duży wydatek energetyczny. Pamiętajmy że zmiany hormonalne zachodzące w naszych organizmach podczas ciąży, sprawiają że nasze stawy się rozluźniają i działają w inny sposób niż przed ciążą. Jaki więc trening będzie najlepszy? Dobrym wyborem będą ćwiczenia nie niosące ze sobą dużych konsekwencji, czyli przykładowo delikatny trening aerobowy, joga, czy ćwiczenia siłowe z obciążeniem dopasowanym do stanu zdrowia. Dodatkowo, podczas treningu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Najważniejsze jest nawadnianie, pijmy bardzo dużo wody.
- Pamiętajmy o długiej i dokładnej rozgrzewce.
- Nie forsujmy naszego ciała, zbyt intensywny trening może przynieść negatywne konsekwencje.
- Unikajmy ćwiczeń które wymagają zbyt długiego leżenia na plecach.
- Nie ćwiczmy na pusty żołądek, ciąża to nie jest dobry okres na spalanie nadmiernych kilogramów.
To zapewni nam nie tylko lepszą kondycję, ale i zminimalizuje ryzyko nagromadzenia nadprogramowych kilogramów, oraz wystąpienia cukrzycy poporodowej. Dodatkowo ćwiczenia rozluźniające wpływają na zminimalizowanie bólu pleców, co może przynieść wielką ulgę wszystkim przyszłym mamom.