Życie w ciągłym biegu nie sprzyja układaniu odpowiednio zbilansowanego jadłospisu i przygotowywaniu zdrowych posiłków. Zapominamy o tym, że odpowiednie odżywianie ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, samopoczucie czy sylwetkę, ale również na wydajność mózgu. Jeśli czujesz, że ciężko ci się skoncentrować, a pamięć zaczyna zawodzić, winowajcą może być nieodpowiednia dieta. O tym, jak zadbać o mózg dietą opowiada Michał Undra, dietetyk, biohacker, autor „Diety dla mózgu”, ekspert MójCatering.

Osoby, które chcą przybrać na masie, albo zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej, zwykle nie mają problemu z dopasowaniem odpowiedniej diety, obliczonej na konkretne składniki odżywcze. Czy wiemy jednak, czego potrzebujemy, by wspomóc pracę naszego mózgu? Odpowiednia dieta może pomóc w poprawie takich wskaźników jak lepsza pamięć, sprawniejsze myślenie czy koncentracja. Mózg każdego z nas może funkcjonować odpowiednio, jeśli będzie dobrze odżywiony.

– Dieta ma ogromny wpływ na działanie, jak i strukturę mózgu. Prawie każdy kojarzy „zjazdy” energetyczne po posiłkach przetworzonych, obfitujących w węglowodany. To najbardziej podstawowy i najbardziej odczuwalny wpływ odżywiania na pracę mózgu. Do tego dochodzą rozdrażnienie, problemy z koncentracją, drżenie rąk czy bóle głowy, gdy nie zjemy posiłku. Oba te czynniki najczęściej związane są ze źle kontrolowaną glikemią, czyli poziomem glukozy we krwi. Odpowiednia stabilizacja glikemii to dobry poziom koncentracji i energii przez cały dzień – mówi Michał Undra, autor „Diety dla Mózgu” MójCatering.

Dieta na pamięć i koncentrację – jak powinna wyglądać?

Jest kilka kluczowych składników, które przekładają się na zdrowie i strukturę mózgu. Podstawą, o której wiedzą praktycznie wszyscy, są kwasy tłuszczowe omega 3, które znajdziemy w rybach i owocach morza, ale także w mięsie czy orzechach.  Zmniejszają one  stany zapalne w organizmie. Tą samą funkcję mają, niektóre polifenole występujące herbacie, kawie, orzechach, oliwie z oliwek, owocach i warzywach – szczególnie tych kolorowych.

– Bardzo bogatym źródłem polifenoli są owoce jagodowe, w szczególności borówki. Bardzo ważne są także białka, które zawierają aminokwasy. Generalnie, dieta dla mózgu powinna być oparta na modelu śródziemnomorskim, który obecnie uważany jest za najzdrowszy model diety. Opiera się ona na tłuszczach jednonienasyconych, takich jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy, ale także na rybach i owocach morza, orzechach, warzywach, owocach oraz pełnoziarnistych zbożach i strączków. Przez co dieta ta jest  różnorodna i  zapewnia  wiele witamin i składników mineralnych, które także są kluczowe dla pracy mózgu – tłumaczy Michał Undra.

Dieta dobra dla mózgu powinna  stabilizować poziom glukozy we krwi, ponieważ zarówno spadki, jak i silne wzrosty glikemii powodują gorsze samopoczucie.

Ważna jest także ilość Kalorii, ponieważ diety z nadwyżką kaloryczną będą zwiększać stany zapalne, co nie jest dobre dla naszego mózgu i całego organizmu. Składniki wymienione powyżej będą wpływać korzystnie na pracę mózgu – opowiada Michał Undra.

Szczególnie ważne w diecie dla mózgu są  orzechy oraz owoce jagodowe. Borówki, a w szczególności sok z borówek są w stanie nawet doraźnie poprawić pracę mózgu. Świetnie sprawdzi się też kakao, także w postaci czekolady gorzkiej, które świetnie wpływa na nastrój i koncentrację (wiele osób zna to uczucie błogości po spożyciu czekolady).

– Kolejnym dobrym dla mózgu  składnikiem jest  kawa, która długofalowo sprzyja zdrowiu mózgu, ale inne napoje, takie jak herbaty, yerba mate czy matcha także świetnie się sprawdzają dodaje Michał Undra.

Dieta dobra dla mózgu – czego unikać?

Wiemy już, jakie produkty mają korzystny wpływ na pracę mózgu. A co z tymi, które szkodzą? Zanim wprowadzi się do diety nowe produkty, warto wyeliminować lub ograniczyć spożycie tych, które negatywnie wpływają na jego pracę.

– Nasz mózg nie lubi żywności, która ogólnie jest uznawana za niezdrową, w szczególności tej przetworzonej, gotowych, fast foodów itp.  Nadmiar tłuszczy nasyconych, węglowodany proste i zbyt duża podaż kalorii – to czynniki, które negatywnie wpływają na pracę mózgu, który  lubi różnorodność, umiarkowaną ilość, dużo kolorów i dobrych tłuszczy. Tego stanowczo unikajmy! – mówi Michał Undra.

Na co muszą uwagę muszą zwracać weganie i wegetarianie, którzy chcą dostarczyć mózgowi wszystko, co potrzebne?

Osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ze względu na wykluczenie z jadłospisu dużej grupy produktów, są bardziej narażone na niedobory składników odżywczych. Mogą jednak temu zapobiegać.

– Wegetarianie, a w szczególności  weganie, najbardziej narażeni są na niedobory witaminy B12, która nie występuje w źródłach wegańskich i  w przypadku tej diety  suplementacja jest niezbędna. Kobiety oraz sportowcy powinni kontrolować poziom  żelaza. Żelazo niehemowe (z produktów roślinnych) jest gorzej wchłaniane niż to z mięsa, co może prowadzić do anemii. Podobnie jest z dwoma kluczowymi kwasami omega 3 – występują one głównie w źródłach odzwierzęcych. Warto się suplementować kreatyniną. Wykazano, że u osób niejedzących mięso, wpływa ona bardzo korzystanie na pracę mózgu – tłumaczy Michał Undra, autor „Diety dla mózgu”, ekspert MójCatering.

Zdrowie, skupienie, dobre samopoczucie, kreatywne myślenie, pamięć i energia – wszystko to można osiągnąć dostarczając mózgowi tego, czego potrzebuje. Jednak dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę wymaga sporej ilości czasu i umiejętności. Już 1 kwietnia na https://mojcatering.com.pl/ pojawi się autorska „dieta dla mózgu” skomponowana przez Michała Undra. Profesjonalny catering to pewność, że posiłki będą odżywiały nie tylko ciało, ale i umysł.