Osoby, które cierpią na zgrzytanie zębami oraz nieświadome zaciskanie ich, muszą zdecydowanie podjąć szybkie leczenie, gdyż problem ten może tylko wyłącznie narastać i prowadzić do zmian w żuchwie, a tym samym konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia. Bardzo dobrym wyjściem jest szybki kontakt z doświadczonym stomatologiem, jak również odpowiednia diagnostyka.

Dbanie o zęby to nasz obowiązek, który przede wszystkim wymaga systematyczności oraz dobrej woli. Powinniśmy sobie uświadomić to, że im bardziej zadbamy o zęby, tym lepszy efekt uzyskamy w przyszłości. Zmniejszymy ryzyko próchnicy, konieczności leczenia kanałowego, jak również kosztów związanych z leczeniem.

Bardzo dużym problemem może okazać się również bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami, któremu może oczywiście towarzyszyć zaciskanie zębów. Jego objawów nie można bagatelizować, natomiast trzeba przeprowadzić szybką diagnostykę, a także podjąć leczenie. Efekty na pewno będą dla nas zadowalające.

Zobacz także:

Jakie mogą być pierwsze objawy bruksizmu?


Warto sobie uświadomić, że bruksizm może być chorobą, która może dotknąć osobę w każdym wieku, nie tylko osoby starsze. Niezwykle ważne jest więc również to, aby nie przeoczyć pierwszych jej objawów.

Ponieważ do zgrzytania zębami dochodzi nieświadomie, bardzo często w trakcie snu, objawami mogą być:

– regularnie pojawiające się bóle mięśni twarzy,
– starte zęby,
– nadwrażliwość zębów,
– uszkodzenie szkliwa,
– bóle głowy po przebudzeniu.

Kompleksową pomoc w diagnostyce bruksizmu, jak również w jego leczeniu otrzymamy w klinice stomatologicznej MCS https://mcs-przychodnia.pl/.

Jak leczyć bruksizm?


Bruksizm przede wszystkim warto leczyć na podstawie odpowiednio przeprowadzonej diagnostyki. To tak naprawdę podstawa, od której trzeba zacząć. Jedną z metod leczenia bruksizmu jest wstawienie specjalnych szyn relaksacyjnych, które mają za zadanie zniwelowanie napięcia mięśniowego oraz zapobieganie ścierania się zębów. Często stosowaną metodą są również specjalne masaże twarzy, które mogą pomóc odstresować się i pozwolić mięśniom na relaks.

Ponieważ nie ma jednoznacznej diagnozy, która dotyczy przyczyn bruksizmu, warto również spróbować uporządkować własne życie i znacząco zminimalizować ilość sytuacji stresogennych. Zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi może być bowiem spowodowane dużym stresem, napięciem mięśniowym i być reakcją organizmu na brak komfortu fizycznego i komfortu psychologicznego.

Trafiając do dobrego stomatologa będziemy mieli szansę na szybką diagnozę i skuteczne leczenie.