Brąz oraz ciemne odcienie włosów to najpopularniejsze wersje melaniny, które występują w organizmach ludzi. Badania pokazują, że jest ich aż 91% całej populacji. Jeśli się do nich zaliczamy, to niestety zmiana ich koloru na jasny nie jest taka prosta. Co wówczas należy pamiętać? Sprawdzamy.

Farba do włosów brąz — jak zadbać o bezpieczne rozjaśnianie?

Melanina to czynnik, który reguluje kolor naszych włosów. Mamy zapisaną ją w genach oraz to od niej zależy, czy będziemy blondynami, szatynami, czy może uzyskamy rudą mieszankę. Skupiając się na brązie, powinniśmy wiedzieć, że odcień ten jest dosyć problematyczny, jeśli chodzi o rozjaśnienie. Zawiera on dużo eumelaniny, czyli charakterystycznego rodzaju melaniny w ciemnych wersach włosów. Chcąc uzyskać rudy lub blond musimy zastosować mocne rozjaśnienie.

Farba do włosów brąz, której działanie ma rozjaśnić nasze łuski, musi być ściśle kontrolowana nie tylko w czasie, ale również w stężeniu. Nie może być ono ani za mocne, ani za słabe. Złą wiadomością jest fakt, że każde rozjaśnianie jest dla nas szkodliwe, ponieważ dosłownie wypala włosy oraz sprawia, że ciemny pigment się wypłukuje, a zostaje jedynie pomarańczowy oraz jasnożółty.

Bezpieczne rozjaśnianie to więc termin bardzo ogólny. Można starać się go uzyskać, bazując na przykład na strukturze swoich włosów. Każdy z nas ma zupełnie inny pigment oraz właściwości przyswajania nowego koloru. Profesjonalną ocenę może dać nam fryzjer lub trycholog.

Farba do włosów brąz — co zdecydowanie nie powinno się w niej znaleźć?

Farby do włosów bez amoniaku to podstawa, o którą należy zadbać, chcąc uniknąć efektów ubocznych rozjaśniania. Amoniak jest substancją działającą skutecznie na włosy, jednak bardzo źle reaguje na naszą skórę głowy. Wiele osób nie może go stosować, chociażby ze względu na alergie lub osłabienie włosów i ich wypadanie.

Farba pozbawiona wodorku azotu działa jedynie na bazie naturalnych enzymów roślinnych, które równie skutecznie otwierają łuski włosów tak, aby pigment mógł do nich przeniknąć. Wtedy można uzyskać jak najlepsze rezultaty, jednocześnie nie narażając się na łupież, wypadanie włosów oraz zaczerwienienie. Stosując naturalne rozwiązania, każda osoba jest w stanie zyskać piękny oraz intensywny kolor nawet do 28 myć.

Po rozjaśnianiu włosów warto wziąć pod uwagę farby bez dodatku amoniaku tak, aby zachować bezpieczeństwo swoich cebulek oraz łusek.