Każde z urządzeń w gospodarstwie domowym pobiera różne ilości energii elektrycznej. Niektóre działają bez przerwy, a inne jedynie okresowo. Przed wyborem nowej lodówki warto dowiedzieć się, ile prądu zużyje ten sprzęt. Trzeba mieć na uwadze klasę energetyczną urządzenia, która daje nam cenne informacje. W 2021 roku zmieniono klasyfikację zużycia prądu, jaką zamieszcza się na etykietach. Faktem jest, że nowa skala obejmuje siedem stopni – od A do G. To wskazuje, że zrezygnowano z dotychczasowych plusów, które pojawiały się przy klasie. Ile prądu zużywa nowoczesne lodówka? O czym warto wiedzieć? Jakie kwestie są najważniejsze?
Istotne informacje
Nowa skala zamieszczana na sprzętach ma za zadanie zmobilizować producentów urządzeń do pracy nad zmniejszaniem poboru prądu przez urządzenie. Na rynku znajdziemy wiele energooszczędnych lodówek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Okazuje się, że im większa lodówka, tym więcej prądu może pobierać. Dodatkowe funkcje także wpływają na zwiększenie poboru prądu.
Przykładowo lodówki o klasie energetycznej D pobierają ok. 200 kWh, co rocznie oznacza koszt na poziomie 120 złotych. Wiele zależy także od wybranej taryfy operatora energetycznego. Lodówka o klasie E wymaga ok. 250 kWh, przez co zapłacimy więcej w skali roku o około 30-40 złotych. Jeśli wybierzemy energooszczędne, możemy zaoszczędzić w ciągu roku nawet kilkaset złotych.
Ile prądu zużywa lodówka?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Pamiętajmy o tym, że na pobór prądu mają wpływ technologie urządzenia. Może to być system No Frost, który daje wiele możliwości. Nie musimy rozmrażać lodówki, dzięki czemu energia elektryczna nie jest marnowana na wymuszony rozruch sprzętu. Nie bez znaczenia jest szczelność lodówki. Alarm otwartych drzwi jest wsparciem w oszczędnościach. Co ciekawe, wiele nowoczesnych lodówek pozwala na dokładne ustawienia temperatury w zamrażalniku i komorze chłodziarki. Dzięki temu zapewniamy optymalne warunki przechowywania pożywienia i obniżenie zużycia prądu. Nie powinniśmy przesadzać z podwyższeniem temperatury.
Okazuje się, że moc lodówki nie jest podawana w specyfikacji. W tym wypadku wskazywana jest klasa energetyczna. Nie musimy dokonywać obliczeń i uzyskujemy czytelne informacje. Producenci muszą podawać szacowane roczne zużycie prądu. Urządzenie pracuje całodobowo, co pozwala łatwiej wskazać istotne informacje. Największy pobór energii występuje wtedy, gdy pracuje agregat, dzięki czemu producenci mają ułatwioną sprawę. Domownicy powinny mieć na uwadze, że częste otwieranie lodówki przyczynia się do większego zużycia prądu. Przydatnym rozwiązaniem jest tryb wakacyjne. To pozwala pracować kompresorowi jednolicie, z zachowaniem optymalnych parametrów.
Nowoczesna lodówka
Podsumowując warto stwierdzić, że wiele czynników wpływa na pobór energii elektrycznej przez lodówkę. A Ty wiesz Ile prądu zużywa nowoczesna lodówka? Ważne jest to, że pobór mocy można zmniejszyć dzięki specjalnym trybom urządzenia. Oszczędność ekonomiczna z pewnością przekłada się na ochronę środowiska. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne jest jednoznaczne z mniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Jakiś czas temu ekologiczne urządzenia kojarzyły nam się z większymi kosztami. Teraz jest całkiem inaczej.
Podczas zakupu lodówki, warto mieć na uwadze pobór energii elektrycznej. Istnieje wiele propozycji na rynku, które spełnią nasze oczekiwania. Nowoczesne lodówki mogą być energooszczędne, dając nam wygodę, oszczędności i komfort każdego dnia.