Co pić by nawodnić organizm?

Woda jest jednym z najważniejszych składników naszego ciała. Każdy z nas ma jej w swym składzie od 50 do 70% w zależności od płci i wieku. To właśnie woda jest odpowiedzialna za większość reakcji zachodzących w naszym organizmie, dlatego jest dla nas niezbędna do codziennego życia. Dla sportowców obok diety, treningu, woda stanowi podstawę w treningu oraz regeneracji. Niestety wciąż wiele osób lekceważy jej potencjał, a tymczasem poziom nawodnienia może decydować o kluczowych funkcjach naszego ciała. Zastanawiacie się jak najlepiej nawadniać organizm, i co pić aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!

Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne?

Nie każdy wie, ale woda występuje we wszystkich tkankach naszego organizmu, przez co ma swój udział praktycznie we wszystkich ważnych procesach. Woda nie tylko uczestniczy w transporcie tlenu i składników odżywczych, ale również wspomaga usuwanie toksyn, oraz bierze udział w cytoplazmie komórkowej. Brak odpowiedniego poziomu nawodnienia sprawia że nasz metabolizm znacznie zwalnia, a reakcje zachodzące w organizmie ustają co może prowadzić do wielu daleko idących powikłań, a przecież tego chcemy uniknąć.

Ile wody potrzebuje człowiek?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszego wieku, wzrostu, wagi, płci, aktywności fizycznej i kilku innych istotnych czynników. Im więcej wody mamy w swoim ciele, tym więcej wymaga nasz organizm. Średnia ilość płynów jaką powinna dostarczać osoba o przeciętnym wzroście i wadze to około 1.5-2.5 litra dziennie, oczywiście biorąc pod uwagę brak aktywności fizycznej oraz chorób. Warto wspomnieć że oprócz wypijanej przez nas wody, organizm nawadniamy również jedząc. Przykładowo w owocach i warzywach zawartość wody może sięgać nawet 90%, dlatego tak istotny jest zbilansowany jadłospis.

Jakie są przyczyny odwodnienia organizmu?

Odwodnienie niesie ze sobą spore konsekwencje dla naszego organizmu. Brak odpowiedniej ilości płynów nie tylko sprawia że mamy obniżoną odporność, ale również powoduje zwiększenie stężenia toksyn. Jak więc zapobiegać odwodnieniu, i jakie są jego przyczyny? Do odwodnienia może dojść z dwóch przyczyn. Pierwsza to zbyt małe spożycie płynów, natomiast druga to zbyt szybkie ich wydalanie. Każda z nich może w szybkim tempie pozbawić nasz organizm odpowiedniej ilości wody, wynikiem czego zaczniemy odczuwać pierwsze oznaki odwodnienia.

Jakie są oznaki odwodnienia?

Pierwszą oznaką świadczącą o początkach odwodnienia organizmu, jest silne uczucie pragnienia oraz suchość odczuwana w jamie ustnej. To oznaka zmniejszonej produkcji śliny, i sygnał że nasz organizm potrzebuje więcej płynów. Kolejnym czynnikiem świadczącym o odwodnieniu jest ciemnożółty kolor moczu. To znak że jest gęstszy niż zazwyczaj, co dowodzi o braku płynów do jego produkcji. Następnymi oznakami odwodnienia są:

  • osłabienie,
  • bóle głowy,
  • zaparcia,
  • brak apetytu,
  • duszności,
  • sucha skóra.

W jaki sposób nawodnić organizm?

Sprawa jest prosta, wystarczy pić więcej wody! Woda to nie tylko składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale ale również najlepiej nawadniający płyn! Warto pamiętać o jej regularnym spożywaniu, aby zapobiec ewentualnemu odwodnieniu. Pijmy na tyle często, aby nie odczuwać pragnienia. Unikajmy napojów słodzonych i gazowanych, a w zamian wybierzmy wodę źródlaną lub mineralną. Jeżeli uprawiamy sport, i czujemy że sama woda nie nawadnia nas w dostatecznym stopniu, możemy sięgnąć po specjalne napoje izotoniczne które są tworzone z myślą o lepszej wchłanialności, przez co są lepiej absorbowane przez nasz organizm.