Często narzekamy na to, jakie jest powietrze w domu. Może ono wpływać na nasze zdrowie i na samopoczucie. Zdarza nam się obwiniać za to ciśnienie bądź też inne czynniki, a nie zdajemy sobie sprawy, że możemy to w łatwy sposób zmienić. Istnieją przecież osuszacze powietrza, które sprawiają, że w naszym domu jest od razu przyjemniej i tym samym mamy większą ochotę do życia. Istotne jest to, jaki wybierzemy model – na szczęście pomożemy wam w podjęciu ostatecznej decyzji poprzez kilka porad. Nie pozostaje wam nic innego, jak tylko zapoznać się z naszym tekstem.

Jaka wilgotność powietrza powinna być w pomieszczeniu?

Zanim dowiemy się, jakie cechy powinien mieć idealny osuszacz powietrza, warto zastanowić się nad tym, jaka odpowiednia powinna być wilgotność w pomieszczeniu. Eksperci mówią zgodnie, że jest to od 40 do 60%. Nie można zapomnieć, że nie zawsze my jesteśmy najważniejsi i osamotnieni w pokoju, ponieważ wilgotność wpływa na meble czy też na książki.

Często pojawia się problem utrzymania wilgotności w pomieszczeniach, w których suszymy pranie. Jest to przeważnie łazienka, ale zdarza się, że w większych mieszkaniach czy domach jest to inne pomieszczenie. Problem ten wynika z braku odpowiedniej wentylacji, która jest też siedliskiem powstawania grzyba na ścianie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ale ma to spory wpływ.

Wydajność osuszacza ma spore znaczenie

Chcąc wybrać najlepszy osuszacz, dobrze jest kierować się parametrem wydajności. Nie jest więc tak, że zakupimy obojętnie jaki osuszacz i spełni on swoje zadanie w 100%. Wydajność osuszacza przeważnie podaje się w litrach na dobę czy godzinę. Istotny wpływ na jakość powietrza pomieszczeniu ma to, czy nasz model jest kondensacyjny czy adsorpcyjny. W przypadku tego pierwszego mówimy o temperaturze 30°C/80%RH, a z kolei adsorpcyjny producenci umieszczają przeważnie dla 20°C/60%RH.

Dobrej klasy osuszacz powinien pochłaniać powietrze o pojemności 10-20l na dobę. Zdarza się jednak, że ktoś chce usuwać wilgoć z większych przestrzeni i dla takich pomieszczeń lepiej jest zakupić osuszacz przynajmniej 20l na dobę. Nie można zapomnieć, że ważnym czynnikiem wpływającym na zakup danego urządzenia jest to, gdzie mieszkamy. Jeżeli jest to dom piętrowy, to jedno urządzenie będzie za mało, więc drugi osuszacz w pełni załatwi sprawę. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu będzie skroplone, odświeżone i ochłodzone i od razu poczujemy pewną ulgę. Efekt będzie zauważalny praktycznie od ręki i dzięki temu nie tylko będziemy się lepiej czuć, ale i nie będą pojawiać się na ścianach żadne grzyby czy zacieki.

Trzeba zwrócić uwagę na hałas i pobór mocy

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na wybór konkretnego osuszacza powietrza jest hałas. Niestety, nie ma jeszcze takich modeli, które byłyby kompletnie niesłyszalne, natomiast nie zmienia to faktu, że można zakupić sprzęt, którego hałas nie będzie zbyt przeszkadzający. Wiesz Jaki osuszacz powietrza wybrać? NIE? to zobacz wpis https://infoseek.pl/jaki-osuszacz-powietrza-wybrac. Również tam można znaleźć wskazówki odnośnie hałasu, natomiast przyjęło się, że przeważnie jest to około 50 dB, chociaż w sprzedaży są też produkty generujące 35 dB.

Warto więc dokładnie patrzeć na ten parametr, bo może mieć on wpływ na nasz komfort. Trzeba też zaznaczyć, że osuszacz powietrza wpływa pobiera energię. Nowoczesne urządzenia mają zainstalowane higrostaty pozwalające na to, by ostatecznie obniżyć ubytek energii. Przeważnie jednak jest to od 150 do 400W, chociaż większe osuszacze generują większe koszty, więc dokładnie należy sobie przekalkulować to, jaki chce się kupić ostatecznie produkt.