Jak brak witaminy D wpływa na organizm?

Niesprzyjająca aura sprawia, że wiele osób z niecierpliwością czeka na powrót większej ilości światła i witaminy D. To bardzo ważne, zwłaszcza że jej brak może doprowadzić do wielu zmian w ludzkim organizmie.

Witamina D jest czymś więcej, niż nam się wydaje. Badania wykazały, że jest elementem wielu ważnych dla ludzkiego organizmu czynników. Każda komórka w organizmie posiada receptory witaminy D. Brzmi poważnie prawda? Okazuje się, że niedobór witaminy D, wpływa na ponad osiemdziesiąt procent populacji, a objawy mogą być bardzo subtelne.

Symptomy niedoboru witaminy D

Najprostszym dostarczeniem do naszego organizmu witaminy D jest przebywanie na słońcu. Nawet niedługi czas na słońcu dostarczy odpowiedniej ilości tego składnika. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja warto sięgnąć po migdały lub tłuste ryby – one także dostarczą nam witaminy D. A w jaki sposób rozpoznać że mamy jej niedobory? Brak tej witaminy to główny powód takich objawów jak:

  • osłabienie
  • utrata apetytu
  • kruche kości
  • ból głowy i oczu
  • nudności
  • biegunka
  • podatność na przeziębienia i grypę

Nastrój

Witamina D jest odpowiedzialna za aktywację genów, które regulują neuroprzekaźniki, mające bezpośredni wpływ na rozwój i funkcjonowanie mózgu. Nic więc dziwnego, że niska zawartość witaminy D może doprowadzić do depresji, szczególnie tej sezonowej, dlatego suplementacja witaminy D może złagodzić pierwsze objawy depresji.

Ucierpi trawienie

Zespół jelita drażliwego jest zaburzeniem trawiennym, które dotyka miliony osób na całym świecie. Wysoka suplementacja witaminą D może znacznie zmniejszyć jego objawy. Zatem z całą pewnością układ pokarmowy możesz dodać do listy rzeczy, o których nigdy nie myślałaś pod kątem niedoboru witaminy D.

Przewlekłe przeziębienia

Jeśli bez względu na wszystkie środki ostrożności, które podejmujesz, wciąż wydaje Ci się, że jesteś podziębiona lub chora, możesz cierpieć na niedobór witaminy D. Badania wykazały, że witamina D zwiększa zdolność organizmu do walki z infekcją. Jej znaczny niedobór może odgrywać ogromną rolę w zmaganiach z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem, astmą, chorobami sercowo-naczyniowymi, a nawet stwardnieniem rozsianym i rakiem! Jeśli po kilku tygodniach walki z przeziębieniem nie masz już siły, poproś lekarza o zbadanie poziomu witaminy D.

Bóle mięśni i kości

Poza zwiększoną skłonnością do infekcji i wirusów niska zawartość witaminy D może doprowadzić do przewlekłych boleści mięśni i kości, a także chronicznych objawów zmęczenia oraz wypadania włosów.