Co to jest johimbina?
Johimbina to substancja którą pozyskuje się z liści oraz kory johimby (Pausinystalia yohimbe), czyli drzewa występującego na terenach Afryki. Na rynku aptecznym preparat ten jest dostępny w postaci chlorowodorku johimbiny, który jest pozyskiwany za pomocą syntezy chemicznej.
Johimbina od setek lat jest wykorzystywana jako afrodyzjak. Dawniej nazywana drzewem miłości oraz drzewem potencji. Na chwilę obecną znajduje się na liście środków farmakologicznych dostępnych w naszym kraju na receptę, gdyż wykorzystuje się ją do leczenia zaburzeń potencji. W ostatnich latach zyskała również popularność w branży fitness, jako niezwykle skuteczny środek wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej. Jak dokładniej działa johimbina, jakie ma właściwości, i jakie przeciwwskazania? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!
Jakie właściwości ma johimbina?
Johimbina blokuje niektóre receptory w organizmie, w wyniku czego poprawia się działanie układu współczulnego. Ten jest odpowiedzialny za aktywizację organizmu, oraz reagowanie na różne czynniki. To powoduje zwiększenie wydzielania hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina do krwiobiegu.
Jednym z zadań johimbiny jest pobudzenie ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym, oraz ośrodka ejakulacji. W niektórych przypadkach ten alkaloid może wpływać na poprawę nastroju, wzrost libido, oraz zwiększenie wrażliwości czuciowej. Samo działanie johimbiny trwa od 2 do 4 godzin od momentu zażycia.
Podsumowując, do najważniejszych właściwości johimbiny zalicza się:
- pobudzenie środka erekcji w rdzeniu kręgowym, wpływające na wzwód prącia,
- pobudzenie środka ejakulacji, przyspieszając i nasilając wytrysk nasienia,
- zwiększenie ilości wydzielanej adrenaliny w organizmie,
- wzrost poziomu noradrenaliny w organizmie,
- stymulowanie metabolizmu tłuszczowego,
- wzrost wydzielania epinefryny przez gruczoły nadnerczy,
- rozszerzanie i rozkurcz naczyń krwionośnych,
- pobudzenie układu nerwowego,
- zwiększenie wrażliwości czuciowej,
- podniesienie libido,
- polepszenie nastroju.
Jak dawkować johimbinę?
Tak jak w większości przypadków, to zależy. Nie ma jednej uniwersalnej dawki dla wszystkich osób. Na podstawie przeprowadzonych badań, nie udało się bowiem ustalić bezpiecznej granicy jej dawkowania, dowiedziono jednak, że najlepsze efekty przynosi gdy przyjmujemy ją na czczo – wtedy jest najskuteczniejsza.
Podczas badań stosowano dawkę w wysokości od 20 mg do 100 mg – takie porcje nie przynosiły żadnych skutków ubocznych. Możemy więc założyć, że do tej granicy nie powinna powodować problemów zdrowotnych.
W branży fitness przyjęło się twierdzenie, że najskuteczniejsza dawka wynosi 0.02 mg na kilogram masy ciała. Tak więc osoba ważąca 100 kilogramów, powinna przyjmować 0.20 mg dziennie, zakładając że jej celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Dawka powinna być przyjęta w odstępie około 2-3 godzin od posiłku zawierającego węglowodany, w celu jej maksymalnego wykorzystania.
Jakie są przeciwwskazania stosowania johimbiny?
Johimbina nie powinna być stosowana wraz z środkami podnoszącymi ciśnienie krwi. Nie przestrzeganie tego ostrzeżenia może nasilić niepożądane skutki uboczne. Ponadto głównymi przeciwwskazaniami do stosowania johimbiny są:
- choroby serca,
- choroby tarczycy,
- nadciśnienie tętnicze,
- wrzody żołądka i dwunastnicy.
Jakie skutki uboczne daje johimbina?
Niestety nie każdy organizm reaguje w odpowiedni sposób na dawkowanie johimbiny. Stosowanie jej w zbyt dużych dawkach, lub przyjmowanie z preparatami które mogą intensyfikować jej działanie, może skutkować:
- nadmiernym pobudzeniem,
- nadmierną potliwością,
- przyspieszeniem rytmu serca,
- uczuciem nerwowości,
- podwyższeniem ciśnienia,
- zawrotami głowy,
- zaczerwieniami,
- drżeniem mięśni,
- bólami głowy,
- rozszerzeniem źrenic,
- nudnościami.
W skrajnych przypadkach, przyjmowanie johimbiny może prowadzić do:
- zawału serca,
- halucynacji,
- przedawkowanie nawet do śmierci.
Czy johimbina odchudza?
Johimbina jest niezwykle skuteczna podczas redukcji tkanki tłuszczowej, gdyż wykazuje działanie termogenne, które wywiera wpływ na na receptory alfa-adrenergiczne. To pozwala na likwidację nadmiaru tłuszczu z najbardziej opornych rejonów ciała, takich jak brzuch, uda, czy pośladki. Co więcej, johimbina powoduje wzrost noradrenaliny, w efekcie czego nasila się lipoliza tłuszczy.
Warto jednak pamiętać, że samo przyjmowanie johimbiny nie sprawi że z dnia na dzień schudniemy. Potrzebny jest bowiem deficyt kaloryczny, odpowiedni trening, oraz kontrola własnego ciała, a johimbina to preparat który może jedynie wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej.