Zmiany zwyrodnieniowe, urazy, złamania, dolegliwości bólowe – to przykłady problemów zdrowotnych wymagających interwencji fizjoterapeuty. Powrót do pełnej sprawności lub złagodzenie objawów mogą stanowić długotrwały proces i wymagać różnych rozwiązań wpływających na stan układu ruchu. Z jakiej formy rehabilitacji warto skorzystać?
Fizjoterapia a usługi kinezyterapii

W obrębie fizjoterapii mieszczą się usługi służące utrzymaniu, poprawieniu oraz przywróceniu sprawności fizycznej, co w konsekwencji rzutuje na pracę całego organizmu. Fizjoterapeuci pomagają uporać się z bólem, wzmocnić narząd ruchu i dzięki temu poprawić komfort życia pacjenta.
Fizjoterapia jest pojęciem szerszym niż kinezyterapia, będąca odgałęzieniem pierwszej z dziedzin. W przypadku kinezyterapii można już bardziej szczegółowo podejść do zagadnienia, którego celem jest leczenie ruchem. Co się pod tym kryje? Układ ruchu dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje systematycznej aktywności, bez której ryzyko wystąpienia różnych problemów rośnie.

Jakie są wskazania do kinezyterapii?

Kiedy warto zdecydować się na tę formę rehabilitacji? Istnieje sporo przesłanek do kinezyterapii. Wsparcie terapeuty przyda się w procesie powrotu do zdrowia po urazach, kontuzjach, przy dysfunkcjach narządu ruchu, ale też pomoc specjalisty okaże się nieoceniona dla osób zmagających się z problemami kardiologicznymi, które doświadczyły zawału. Wówczas istotne będzie nadzorowanie poziomu wysiłku i doglądanie poprawności wykonywanych ćwiczeń.

Działania zmierzające do poprawienia ruchomości kończyn są ważne dla pacjentów po udarze. Udar wiąże się z paraliżem jednej strony ciała, następuje osłabienie siły ramion, występują zaburzenia czucia, problemy z mówieniem, a nawet pisaniem. Usługi kinezyterapii są w przypadku pacjentów poudarowych powszechne. Dąży się do tego, by pacjent potrafił wykonywać codzienne czynności.

Uzupełnieniem kinezyterapii może być masaż leczniczy. Ten rodzaj masażu skupia się na redukcji napięcia i bólu zarówno tego występującego w obrębie stawów, jak i mięśniowego. Należy pamiętać, że leczniczy masaż, stanowiący jedną z metod rehabilitacji, nie jest tożsamy z masażem klasycznym.