Według Światowej Organizacji Zdrowia rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym i drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem na świecie. W 2020 roku zdiagnozowano go u niemal 2 milionów osób, a na tę chorobę zmarło w tym czasie ponad 930 tysięcy ludzi. Kolonoskopia jest najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania raka jelita grubego, a szybka diagnoza daje niemal 100% szans na wyleczenie. Jak wynika z raportu NTZP 2022, kolonoskopii nigdy nie robiło 61% Polaków w wieku 55-64 lat i 50% osób w wieku 65+. Czy naprawdę jest się czego bać?
Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia to jedno z badań endoskopowych, które przeprowadza się za pomocą kolonoskopu. Jest to cienki i elastyczny przewód z małą kamerą, który lekarz wprowadza przez odbyt do jelita grubego. Badanie trwa 15-40 minut i jest przeprowadzane w pozycji leżącej (na lewym boku), z nogami podciągniętymi ku klatce piersiowej. W trakcie kolonoskopii lekarz może pobrać wycinki błony śluzowej do badania lub usunąć polipy jelita grubego, które mogą być zmianami złośliwymi.
Kolonoskopia pozwala wykryć:
- raka jelita grubego,
- źródło krwawienia,
- nadżerki i owrzodzenia,
- zapalenie błony śluzowej jelita,
- polipy,
- malformacje naczyniowe.
Badanie wymaga specjalnego przygotowania, w tym wprowadzenia lekkostrawnej diety kilka dni wcześniej. Na tydzień przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania preparatów z żelazem, a na 3 dni przed kolonoskopią zrezygnować ze spożywania pokarmów pełnoziarnistych i zawierających pestki. Dzień wcześniej można zjeść lekkie śniadanie, a od godziny 12:00 rozpocząć oczyszczanie okrężnicy, na przykład za pomocą leku przeczyszczającego. W dniu badania można jedynie pić niewielkie ilości wody. Istotne jest, aby przed wykonaniem badania skonsultować z lekarzem prowadzącym odstawienie przyjmowanych leków. Prawidłowe przygotowanie ma znaczący wpływ na przebieg i skuteczność kolonoskopii i nie jest aż tak wymagające, jak mogłoby się wydawać.
Czy kolonoskopia jest bolesna?
Za najczęstszy czynnik zniechęcający do wykonania kolonoskopii uznawana jest krępująca forma badania, a na drugim miejscu znajduje się strach przed bólem. Warto wiedzieć, że błona śluzowa jelita grubego nie jest unerwiona czuciowo, dlatego kolonoskopia nie powinna być bolesna.
W rzeczywistości wiele zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta, układu anatomicznego jelita grubego czy ewentualnych zrostów po operacjach ginekologicznych. Kolonoskopii może towarzyszyć dyskomfort związany z parciem na jelito przez wdmuchiwane powietrze, a także ból wynikający z pociągania krezki w jelicie. Dyskomfort może się utrzymywać jeszcze kilka godzin po badaniu.
Jeśli obawiasz się bólu, dobrym rozwiązaniem będzie kolonoskopia ze znieczuleniem, którą w swojej ofercie ma Szpital św. Elżbiety w Warszawie. Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla pacjenta, którego przed wykonaniem badania powstrzymuje właśnie strach przed bólem.
Jakie są wskazania do kolonoskopii?
Ryzyko raka jelita grubego wzrasta z wiekiem, dlatego kolonoskopia w celach profilaktycznych jest zalecana osobom w wieku 55-64 lat. Wskaźnikiem do wcześniejszego przeprowadzenia badania jest występowanie raka jelita grubego w rodzinie. O tym, czy kolonoskopia jest konieczna, decyduje lekarz podczas konsultacji.
Podstawowe wskazania do kolonoskopii:
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- profilaktyka raka jelita grubego,
- podejrzenie raka jelita grubego,
- podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza o niejasnej przyczynie,
- nasilona biegunka o niejasnej przyczynie,
- usuwanie polipów,
- zmiana rytmu wypróżnień.
Czy po kolonoskopii mogą wystąpić powikłania?
Przez kilka godzin po badaniu pacjent może odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej, a jeśli zabieg wiązał się z biopsją lub usuwaniem polipów, mogą pojawić się ślady krwi na bieliźnie. Nie jest to powód do niepokoju, chyba że ból się nasili, a krwawienie będzie obfite i długotrwałe – w takiej sytuacji zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli chodzi o możliwe powikłania, może dojść do infekcji lub perforacji jelita grubego. Ryzyko powikłań to ok. 1 przypadek na 1500 badań i jest ono większe u pacjentów w starszym wieku, z chorobami zapalnymi jelit i chorobą uchyłkową.
Kiedy nie można przeprowadzić kolonoskopii? Przeciwwskazania
Choć kolonoskopia jest badaniem powszechnym i niezwykle skutecznym, nie każdy pacjent otrzyma do niego kwalifikację. Dotyczy to przede wszystkim ostrych chorób jelit.
Podstawowe przeciwwskazania:
- zapalenie otrzewnej,
- piorunujące zapalenie jelita grubego,
- ostra choroba zapalna jelita,
- ostre zapalenie uchyłków jelita grubego,
- perforacja jelita grubego,
- poważne choroby płuc i serca,
- ostra niewydolność oddechowa,
- duży tętniak aorty brzusznej,
- ciąża,
- niedawna operacja jamy brzusznej lub miednicy,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
W takiej sytuacji można skorzystać z alternatywnych metod, np. testu FIT na krew utajoną w kale, wirtualnej kolonoskopii czy kapsułki endoskopowej. Są one jednak mniej skuteczne niż kolonoskopia i nie dają możliwości biopsji czy usuwania polipów.