Dzień Dziecka to wyjątkowy czas zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. 1 czerwca większość polskich rodzin zastanawia się, jak celebrować tę okoliczność, by zapewnić swoim pociechom niezapomniane przeżycia i radość z wyczekiwanych prezentów. Jednak prawdziwe pragnienia dzieci często nie są związane z nowymi zabawkami.  Z okazji zbliżającego się Święta Najmłodszych, marka zdrowych przekąsek dla dzieci BeRAW Kids Ewy Chodakowskiej podpowiada, jak ciekawie spędzić czas z dziećmi oraz zachęca rodziców do wspólnej aktywności fizycznej i kształtowania zdrowych nawyków u najmłodszych, zgodnie z ideą „Aktywny Rodzic – Aktywne Dziecko”.           

Pragnieniem każdego rodzica jest spełnienie marzeń swoich pociech. I tak najczęstszym prezentem wręczanym podczas Dnia Dziecka są wymarzone zabawki. Chociaż niemal każdy pamięta swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa, to co zostaje we wspomnieniach na dłużej to czas spędzony z tymi, których kochamy i troska, którą nas otoczyli. Duński psychoterapeuta, a także autor wielu książek o świadomym wychowywaniu dzieci, Jesper Juul powiedział pewnego razu „kiedy zawsze dajemy dzieciom to, czego chcą, wtedy nie dostają one tego, czego naprawdę potrzebują: swoich rodziców”. Motto to można potraktować jako inspirację, by do tegorocznego Dnia Dziecka podejść nieco inaczej.  Co możemy podarować więc dzieciom?

Prezenty, które zostają na dłużej

Naturalnym jest, że dzieci od najmłodszych lat obserwują zachowania swoich rodziców. Nauka przez obserwację to znaczący element codziennego wychowywania, który został potwierdzony w licznych badaniach, między innymi Instytutu Matki i Dziecka. Wynika z nich, że dzieci wzorując się na rodzicach, szczególnie mocno odwzorowują zachowania swoich mam. Wiedzę tę rodzice mogą wykorzystać zarówno w  Dzień Dziecka, jak i na co dzień tak, aby wspólne aktywności nie tylko przynosiły radość ze spędzonego czasu razem, ale też procentowały przez długi czas. Świetnym pomysłem może być nauka zdrowego stylu życia przez zabawę – wspólną aktywność fizyczna i rodzinne przygotowywanie posiłków.

Pomysłów na aktywny wypoczynek nie brakuje – w ciepły i słoneczny dzień można wybrać się na wycieczkę rowerową,  spróbować swoich sił w parku linowym lub zorganizować  rozgrywki sportowe angażując do zabawy całą rodzinę. Jeśli pogoda nie dopisuje, rozwiązaniem będą zawody z wykorzystaniem prostych sprzętów np. hula hop lub skakanki albo wykorzystanie narzędzi online dedykowanych dla najmłodszych. Jednym z nich jest darmowy, animowany trening online Ewy Chodakowskiej dla dzieci w wieku 4-8.

„Mając świadomość, jak ważnym elementem w rozwoju dzieci jest aktywność fizyczna, razem z marką BeRAW Kids stworzyliśmy animowany trening z Gangiem Przekąsaków odpowiedni dla dzieci w wieku 4-8. 20 minutowy zestaw ćwiczeń stanowi fantastyczną zabawę dla młodszych i starszych dzieci, a także ich opiekunów. Zawarte w nim ćwiczenia pozwalają poprawić koordynację ruchową, zwiększyć mobilność, równowagę i wytrzymałość mięśniową najmłodszych. Trening jest dostępny dla wszystkich, całkowicie za darmo na moim kanale YouTube.”  –  mówi Ewa Chodakowska, promotorka zdrowego stylu życia

Wspólne chwile przy dobrym jedzeniu

Letnie ciepłe dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jedną z uwielbianych przez dzieci form spędzania czasu są pikniki i okazja do wspólnego jedzenia pod chmurką. Jak wynika z badań Be Diet Catering, dzieci zbyt często sięgają po niezdrową żywność w formie słonych i słodkich przekąsek. Pakowanie kosza piknikowego może być doskonałym sposobem na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Kluczową rolę odgrywa rodzic, który swoim przykładem może pokazać, że zdrowe odżywianie to przyjemność, a zdrowsze alternatywy żywieniowe są równie pyszne, co ich niezdrowe odpowiedniki.

Na piknik świetnie sprawdzą się owocowe szaszłyki, chipsy z jarmużu, ciasto marchewkowe, domowe lody bananowe, czy lemoniada. Jeśli jednak samodzielne przygotowywanie przekąsek w domu okaże się zbyt czasochłonne, rodzice mogą wybrać zdrowe alternatywy np. te z linii BeRAW Kids, które dostępne są w formie batonów bez dodatku cukru, odżywczych musów owocowo-warzywnych oraz naturalnych żelków na bazie soków bez dodatku żelatyny.

„Mamy w naszej rodzinie dużo dzieci. Latem np. z okazji Dnia Dziecka lub w po prostu w czasie wakacji, w dłuższy weekend, często organizuję spotkania rodzinne – spontanicznie lub zaplanowane. Mamy ogromny trawnik dookoła domu, altanę, plac zabaw, trampolinę i mnóstwo innych atrakcji dla dzieciaków i wtedy urządzamy małe zawody sportowe dla dzieciaków. To dobry sposób, by poprzez wspólną zabawę integrować dzieci w aktywny sposób. Zawsze dbam, by przyjęcia były pełne atrakcji i emocji. Gry zespołowe, tańce czy rozgrywki sportowe w drużynach na świeżym powietrzu. Chcę, by dzieci uczyły się wzajemnej i zdrowej rywalizacji w grupie, a także pracy zespołowej. mówi Maria Wolna-Pasek, mama trójki dzieci, influencerka i autorka bloga oczekując.pl, ambasadorka akcji „Aktywny Rodzic, Aktywne Dziecko” BeRAW Kids.

– Pamiętam też, by każdy ich wysiłek nagradzać – jednak zawsze w zdrowy sposób. Do picia woda i zdrowy sok, a zamiast słodyczy, wybieram zdrowe przekąski i naturalne produkty, podane w atrakcyjnej dla dzieci formie. Często też angażuję je do wspólnego przygotowywania posiłków, co daje im jeszcze więcej radości – warzywne szaszłyki z serem haloumi? Proszę bardzo! W ten sposób spędzamy czas razem, a jednocześnie zachęcam dzieci do budowania zdrowych nawyków” – dodaje Maria Wolna-Pasek.