Utrata słuchu może mieć duży wpływ na codzienne życie, nie tylko te zawodowe, lecz również rodzinne. Daje nam również poczucie bezpieczeństwa, kiedy prawidłowy, stereofoniczny dźwięk rozchodzi się dookoła nas. Aparat słuchowy można porównać do okularów, ponieważ oba te przedmioty wzmacniają zmysł, bez którego nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Zadaniem tego elektrycznego urządzenia jest wzmocnienie głośności dźwięków, które trafiają do naszego ucha. Co je wyróżnia? Podpowiadamy.

Jak działają nowoczesne aparaty słuchowe?

Nowoczesne aparaty słuchowe niezależnie od rodzajów, składają się z trzech podstawowych części do przenoszenia dźwięków z otoczenia do ucha i zwiększania ich głośności. Mowa o mikrofonie, wzmacniaczu oraz głośniku. Większość urządzeń jest cyfrowych, zasilanych tradycyjną baterią bądź akumulatorem, który można wielokrotnie ładować. Aparat słuchowy zbiera dźwięki z otoczenia, dzięki temu, że zastosowany jest bardzo czuły mikrofon, który zmienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny. Następnie wzmacnia on dźwięki, jednocześnie redukując szumy pochodzące z otoczenia. Przy pomocy chipu komputerowego i wzmacniacza dźwięk jest konwertowany na kod cyfrowy, który podchodzić pod analizę i dostosowanie go do ubytku słuchu.

Rodzaje nowoczesne aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe różnią się między sobą miejscem ich noszenia, sposobem działania oraz specjalnymi funkcjami. Można wyróżnić aż cztery podstawowe typy urządzeń. Pierwszym z nich są urządzenia zauszne, które umieszczane są za małżowiną uszną. Zasadnicze elementy dla funkcjonowania aparatu schowane są za uchem, a cienki przewód łączy aparat z wkładką wewnątrzuszną, która dopasowywana jest do przewodu słuchowego. Z kolei modele wewnątrzkanałowe mieszczą się częściowo w przewodzie słuchowym zewnętrznym pacjenta, przez co są bardziej dyskretne.

Zobacz także: https://papierowemiasto.pl/aparaty-sluchowe-dla-dzieci-czym-roznia-sie-od-modeli-dla-doroslych/

Aparaty duszone nosi się w przewodzie słuchowym zewnętrznym, dlatego są indywidualnie dostosowywane do różnego stopnia niedosłuchu. Jest on niemal niewidoczny w przewodzie słuchowym. Z kolei aparaty zauszne ze zintegrowaną słuchawką w przewodzie są mniejsze od klasycznych zausznych. Mają znakomitą jakość dźwięku, a przeznaczone są zarówno dla osób z lekkim, jak i głębokim ubytkiem słuchu.

Komu przyda się nowoczesny aparat słuchowy?

Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek problemy ze słuchem to pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza specjalisty. Może to być otolaryngolog lub audiolog. Przeprowadzany jest wywiad medyczny oraz badanie laryngologiczne z otoskopią, czyli wziernikowaniem ucha. Po dopasowaniu aparatu nie powinien on uwierać w ucho ani sprawiać, że podczas jego stosowania odczujemy jakikolwiek dyskomfort. Więcej informacji odnośnie do aparatów słuchowych znajdziemy tutaj: https://akademiaslyszenia.pl/