Jakie są objawy problemów z hormonami?
Hormony są bardzo ważną częścią naszego organizmu, regulującą i kontrolującą aktywność narządów i komórek. To właśnie dlatego tak ważne jest utrzymanie równowagi hormonalnej, która zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W tym wypadku nawet niewielkie zaburzenia, potrafią nieść ze sobą daleko idące konsekwencje. Jak zauważyć że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego, i jakie są objawy zaburzeń hormonalnych? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!
Jakie objawy dają zaburzenia hormonalne?
Hormony odpowiadają za równowagę organizmu, w związku z czym ich zaburzenia mogą dawać skrajnie różne objawy. W przypadku kobiet może to być zarówno nieregularny cykl miesiączkowy, przybieranie na wadze, czy nerwowość, natomiast u mężczyzn problemy z erekcją czy nadmierna potliwość. W jaki więc sposób rozpoznać że za problemy naszego organizmu odpowiadają hormony a nie gorszy dzień? Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to co się dzieje z naszym ciałem, i jakie wysyła nam sygnały. Ich odpowiednia interpretacja pozwoli na reakcję, i uniknięcie problemów zdrowotnych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę kilku objawów świadczących o zachwianiu równowagi hormonalnej:
1. Częste zmęczenie
Niestety uczucie zmęczenia w dzisiejszych czasach odczuwamy dość często, dlatego ciężko odróżnić czy jest to objaw zaburzeń hormonalnych czy przepracowanie. Jeżeli jednak zbyt często czujesz ospałość, osłabienie organizmu, i brak energii może być to np. oznaka zbyt wysokiego cukru we krwi. Spróbuj zrezygnować z niezdrowego jedzenia, takiego jak fast food, słodycze czy słone przekąski. Włącz do swojego jadłospisu większą ilość warzyw i owoców, oraz produktów z pełnego ziarna takich jak kasze, ryż brązowy czy pieczywo żytnie. To powinno zapobiec nagłym spadkom energii i senności. Jeżeli zmiana diety nie pomoże i objawy nie znikną, może wiązać się to z niedoczynnością tarczycy lub niedoborem żelaza. W tym wypadku najlepiej wykonać podstawowe badania krwi, i sprawdzić czy wszystko w porządku z naszym organizmem.
2. Nerwowość i uczucie niepokoju
Kolejnym objawem który może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych jest częste uczucie niepokoju i lęku, nerwowość oraz drażliwość. Gdy odczuwamy że nasze zdrowie psychiczne podupada, stajemy się coraz częściej przygnębieni, i drażliwi, przyczyną mogą być problemy z hormonami. W tym wypadku będzie niezbędny komplet badań, które wskażą co jest przyczyną naszego gorszego samopoczucia. Oprócz konsultacji ze specjalistą, postaw na wypoczynek, dobry sen, częstszy relaks oraz aktywność fizyczną. To powinno wspomóc Twój organizm, w przywróceniu go do równowagi.
3. Zbyt gwałtowne przybieranie na wadze
Jeżeli borykasz się z problemami hormonalnymi, będzie Ci bardzo ciężko utrzymać prawidłową wagę ciała. To kolejny z objawów który może zwiastować że z naszym organizmem dzieję się coś niedobrego. Przyczyną nagłego przybierania na wadze, może być wydzielanie insuliny, kortyzolu lub problemów z hormonami tarczycy. Wysoki poziom kortyzolu może sprawić że znacznie ciężej będzie nam uzyskać masę mięśniową, natomiast łatwiej nagromadzimy tkankę tłuszczową w okolicy brzucha. Jeżeli mimo zbilansowanego jadłospisu, i częstych treningów przybierasz na wadze, niezbędne będą kompleksowe badania krwi.
4. Nadmierna potliwość
Objaw zwiastujący problemy z hormonami, który bardzo często pojawia się w postaci uderzeń gorąca, oraz zwiększonej potliwości. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Rozpoznanie warto rozpocząć od zmian w jadłospisie, zwiększeniu aktywności fizycznej, oraz regeneracji. Dodatkowym atutem będzie włącznie preparatów i naparów ziołowych, takich jak maca, ashwagandha, koper włoski, niepokalanek mnisi, czy arcydzięgiel. Jeżeli wprowadzone przez nas zmiany nie przyniosą rezultatu, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą oraz wykonanie kompletu badań.
5. Problemy ze snem
Problemy z zasypianiem, oraz samym snem mogą zwiastować zaburzenia hormonalne. Zbyt wysoki poziom kortyzolu w godzinach wieczornych, może być odpowiedzialny nie tylko za gorszą jakość snu przez którą się nie wysypiamy, ale też problemy z zasypianiem a nawet bezsenność. Brak odpowiedniej regeneracji to ogromne obciążenie dla naszego organizmu, które wpływa negatywnie na wydzielanie hormonów, w wyniku czego dochodzimy do błędnego koła z którego ciężko się uwolnić. W tym wypadku pomocne mogą okazać się suplementy wspomagające sen, takie jak popularne ZMA lub melatonina, oraz preparaty ziołowe takie jak melisa czy lawenda. Jeżeli to nie pomoże, tak jak w poprzednich przypadkach niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą oraz wykonanie kompletu badań.
6. Niskie libido
Kolejnym objawem świadczącym o zaburzeniach hormonalnych może być zbyt niski poziom libido. U mężczyzn odpowiedzialny za taką sytuację jest niski poziom testosteronu, natomiast u kobiet niski poziom hormonów tarczycowych. Poprawę może przynieść nam lepsza jakość snu, częstsza regeneracja, oraz wprowadzenie zmian w codziennym jadłospisie. Przede wszystkim zacznijmy od przeznaczenia większej ilości czasu na relaks, i wyciszenie organizmu. Do diety włączmy produkty nieprzetworzone, warzywa, owoce, chude mięso, ryby oraz pieczywo pełnoziarniste. Zbawienny wpływ może też przynieść ograniczenie spożycia fast foodów, niezdrowych przekąsek oraz słodyczy. Jeśli mimo wprowadzonych zmian nie odczuwasz poprawy, wykonaj kompleksowe badania krwi, i skonsultuj się ze specjalistą.