Początki z aparatem słuchowym bywają wyzwaniem dla niektórych pacjentów. Proces nabycia tego urządzenia często wiąże się z intensywnymi emocjami, które utrudniają nam zapamiętywanie wszystkich istotnych informacji. Jak zatem poradzić sobie na starcie przygody z aparatem słuchowym? Prezentujemy kilka praktycznych wskazówek.

Jak wesprzeć adaptację słuchową do tego typu urządzenia?

Przez problemy związane z narządem słuchu tracimy dostęp do pewnych dźwięków, które z czasem ulatują z pamięci mózgowej. Kiedy zaczynamy używać aparatów słuchowych, te dźwięki nagle do nas powracają. Dla wielu osób może to być naprawdę przytłaczające doświadczenie. Nasz mózg musi ponownie nauczyć się tych dźwięków, a raczej przypomnieć je sobie i przyzwyczaić się do nich. Niektóre z nich mogą wydawać się nadmiernie głośne, ale warto zachować cierpliwość – mózg jest w stanie szybko się przystosować, a po kilku dniach wewnątrzuszne aparaty słuchowe stają się dla nas normą.

Zobacz także: https://polishproperte.pl/jak-wlasciwie-dbac-o-aparat-sluchowy/

Aby ułatwić ten proces adaptacji, warto rozpocząć używanie aparatów w spokojnym otoczeniu, przykładowo podczas rozmowy z rodziną lub cichego słuchania radia. Stopniowo można zwiększać ekspozycję na głośniejsze otoczenie, takie jak chociażby ruch uliczny czy wyjście do sklepu. To pozwoli nam na umiarkowane przetwarzanie dźwięków, które były zapomniane, oraz na ignorowanie tych, które nie są istotne. Niezwykle ważna jest w tym wszystkim regularność – im częściej i dłużej nosimy aparat słuchowy, tym szybciej dokonuje się adaptacja.

Jak dbać o aparat słuchowy, aby służył nam przez lata?

Kiedy już stopniowo przyzwyczailiśmy się do noszenia aparatu słuchowego, który można znaleźć na stronie https://akademiaslyszenia.pl/, i coraz lepiej adaptujemy nowe-stare dźwięki, warto skorzystać z kilku porad, które tyczą się jego odpowiedniego przechowywania i higieny. Dobrze jest co najmniej raz dziennie przetrzeć aparat suchą ściereczką i użyć dedykowanej szczoteczki do czyszczenia. W przypadku wkładki, można ją oczyścić wilgotną chusteczką lub umyć z wykorzystaniem specjalnej tabletki czyszczącej. Pamiętajmy jednak, aby przed czyszczeniem za pomocą tabletki odłączyć wkładkę od aparatu.

Aby uniknąć dostania się wilgoci do wewnątrz urządzenia, zdecydowanie lepiej jest go wyjąć, zanim zażyjemy kąpieli czy wejdziemy do basenu bądź sauny. Jeśli jednak nie używamy często aparatu, warto otwierać w nim komorę baterii. Ten prosty zabieg zapobiegnie zbyt szybkiemu rozładowywaniu się urządzenia.