Prawidłowy rozwój naszych pupili składa się z wielu czynników. Odpowiednie wychowanie, poświęcanie wystarczającej ilości czasu, spacery, komunikacja i aktywności. Dbanie o powyższe elementy sprawia, że czworonożny przyjaciel jest zdrowy i szczęśliwy. Biorąc pod uwagę odpowiedni rozwój, nie można zapominać o diecie, która również odgrywa w tym procesie ważną rolę.

Zdrowe, poprawne odżywianie czworonogów stanowi dla ich opiekunów prawdziwe wyzwanie. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów karm – od suchej do mokrej, które różnią się od siebie zawartością wody, wielkością, kształtem (w przypadku suchych wariantów), a przede wszystkim składem. Czym kierować się w doborze najlepszego pożywienia?

Przez żołądek do serca

W procesie wyboru karmy najważniejsza jest jej jakość. Psy oraz koty, podobnie jak ludzie, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wielu wartości odżywczych, których dostarczają organizmowi przez pożywienie. Poszukując najlepszych produktów, musimy być wyczuleni na wszelkiego rodzaju konserwanty, barwniki czy ulepszacze smaku. Im więcej zawiera ich karma, tym słabsza jest jej jakość. Z kolei najlepsze karmy to te z wysoką zawartością białka, których podstawę stanowią produkty pochodzenia naturalnego. Ze względu na zawartość wody, karmy dedykowane psim pupilom dzielą się najczęściej na suche i mokre.

Karma sucha jest jedną z najbardziej popularnych na rynku. Dzieje się tak za sprawą jej długiego okresu przydatności, a dzięki niskiej zawartości wody nie wymaga szczególnego przechowywania. Dodatkowo zawiera zbalansowaną ilość białka oraz niezbędnych witamin i minerałów. Karma mokra cechuje się wysoką zawartością wody i najczęściej sprzedawana jest w puszkach oraz saszetkach. Cechuje ją niska zawartość węglowodanów oraz łatwe przyswajanie. Bez względu na formę karmy, jej głównym składnikiem powinno być mięso, co zawsze należy sprawdzać na opakowaniu.

Pomijając powyższe kryteria, trzeba również wziąć pod uwagę smak i ewentualne składniki uczulające. Nawet najlepsza jakościowo karma może najzwyczajniej w świecie nie przypaść do gustu pupilowi, a poszczególny rodzaj mięsa może spowodować uczulenie jeśli pupil ma na niego nietolerancję. W obu przypadkach zaleca się zmianę karmy na inną. Równie ważne jest obserwowanie czworonoga i szybka reakcja na wystąpienie objawów ewentualnej nietolerancji. W takich przypadkach należy udać się z pupilem do weterynarza, który pomoże zdiagnozować źródło problemu i wesprze w zakresie odpowiedniego doboru pożywienia.

Mokra karma zadba o nawodnienie

W przypadku żywienia kotów cały proces prezentuje się nieco inaczej. Przede wszystkim ich opiekunowie sięgają po karmę mokrą, chociaż równie popularna jest dieta mieszana. Wynika to z faktu, że koty do prawidłowego funkcjonowania potrzebują pokarmów mokrych, z których pozyskują wodę. Wspomniane pożywienie z wysoką jej zawartością jest także pełne minerałów i witamin, co sprawia, że kompleksowo spełnia potrzeby zwierzęcia. Podobnie jak w przypadku psich karm, również tutaj kluczową rolę odgrywa wysoka zawartość mięsa i brak sztucznych konserwantów. Dzięki bogatej ofercie sklepów Maxi Zoo, każdy opiekun bez problemu znajdzie odpowiednią karmę dla swojego kota.

Na wypadek niedoborów

Dieta pupila nie zawsze pozwoli dostarczyć mu wszystkich niezbędnych minerałów. Może to wynikać z uczulenia lub preferencji smakowych. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po naturalne suplementy diety, które uzupełnią resztę niezbędnych witamin i mikroelementów. Przed wprowadzeniem suplementacji należy skonsultować się z weterynarzem, który pomoże wybrać odpowiedni preparat i zasugeruje dawkowanie.