Bezsenność po aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna oraz odpowiednia regeneracja to jedne z kluczowych czynników mających wpływ na zdrowie naszego organizmu. Niestety część z nas często o tym zapomina, i traktuje sen jako mniej ważny element naszego życia. Co ciekawe, na złą jakość snu, lub jego niewystarczającą ilość, uskarża się prawie połowa naszej populacji. Aktywność fizyczna i regeneracja są ze sobą silnie powiązane, ale czy trening może mieć negatywny wpływ na nasz sen? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!

Co wpływa na pogorszenie się jakości snu?

Czynników mających wpływ na jakość naszego snu jest naprawdę wiele! Każdy z nas jest inny, dlatego podłoże bezsenności może być zgoła odmienne. Czasem jest to choroba, czasem zbyt dużo stresu, a w niektórych przypadkach stosowanie używek takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Przyjmując że każdy z nas jest w pełni zdrowy, do najczęstszych błędów które mogą pogarszać jakość snu, zaliczamy między innymi spożywanie ciężkostrawnych posiłków, spożywanie produktów bogatych w kofeinę, zbyt mało aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, oraz… zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Pewnie zastanawiacie się w jaki sposób zbyt męczący trening może wpływać na brak snu lub problemy z zasypianiem, dlatego spieszymy z odpowiedzią.

Czy trening może powodować problemy z zasypianiem?

Niestety, ale zbyt intensywny wysiłek fizyczny w godzinach wieczorowych może mieć negatywny wpływ na naszą nocną regenerację. Wszystkiemu winny jest hormon stresu, czyli Kortyzol. Naturalnie jego najwyższy poziom odnotowujemy rano, a jego zadaniem jest aktywacja naszego organizmu do pracy. Niestety męczący trening wieczorową porą zaburza jego rytm, i powoduje że hormon stresu pozostaje na wysokim poziomie, co uniemożliwia zasypianie i regenerację. Kolejnym elementem wpływającym na problemy z zasypianiem oraz bezsennością, jest nasz metabolizm, który zazwyczaj w godzinach wieczornych zwalnia i szykuje organizm do odpoczynku. Zbyt intensywny trening sprawia że na nowo podkręcamy jego tempo, a tym samym dajemy mu sygnał że jeszcze nie przyszła pora spania.

Jak sobie radzić z zasypianiem po treningu?

Jeżeli zauważamy u siebie problemy z zasypianiem po zbyt intensywnym wysiłku w godzinach wieczornych, na początek warto zredukować jego ilość. W ten sposób sprawdzimy czy to właśnie trening ma negatywny wpływ na nasz sen. Jeżeli problemy z zasypianiem nie ustąpią, warto przesunąć porę treningową przynajmniej o godzinę wcześniej, aby dać naszemu organizmowi czas na „ochłonięcie”. Po skończonym treningu pozostawmy minimum 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Tyle powinno wystarczyć aby nasze ciało zaczęło odczuwać zmęczenie i senność. Jeżeli nie chcemy rezygnować z aktywności fizycznej wieczorami, wybierajmy treningi o mniejszej intensywności. W tym wypadku zrezygnujmy z treningu interwałowego, a w zamian wybierzmy delikatne ćwiczenia cardio, lub lekki trening siłowy. Pomocne mogą okazać się także suplementy diety takie jak ZMA czy melatonina, które wspomogą proces zasypiania, i późniejszej regeneracji.