Jak wygląda przepuklina brzuszna?

Przepuklina brzuszna to stan, w którym narządy lub ich fragmenty znajdujące się w jamie brzusznej, przemieszczają się w nieprawidłowe miejsce, tworząc specyficzne miękkie wybrzuszenie. Jest to jedna z najczęstszych chorób, choć warto zaznaczyć że nie każdy ma do niej skłonności. Sprawdźcie co jest przyczyną powstawania przepukliny brzusznej, jakie są jej objawy i jak je leczyć!

Jak powstaje przepuklina brzuszna?

Przepuklina brzuszna to inaczej przemieszczenie się organów lub ich fragmentów poza jamę brzuszną, w miejsca w których nie powinny się znajdować. Jest to schorzenie które najczęściej dotyka osoby otyłe, kobiety w ciąży, osoby ciężko pracujące fizycznie oraz uprawiające sport. Wraz z wiekiem, ryzyko pojawienia się przepukliny brzusznej wzrasta również u osób starszych, w szczególności kobiet które mają za sobą poród, oraz osób będących astmatykami lub zmagającymi się z atakami kaszlu.

Jakie są przyczyny przepukliny brzusznej?

Wszystkie narządy w jamie brzusznej znajdują się na swoich miejscach dzięki mięśniom brzucha, błonom zbudowanym z tkanki łącznej oraz więzadła. To sprawia że każdy z naszych organów jest ułożony w określonym porządku. W momencie gdy przeciążamy organizm zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta, co może powodować rozwarstwienie, w wyniku którego powstają szczeliny. W konsekwencji tego, część naszych narządów takich jak odcinek jelita cienkiego, odcinek jelita grubego, żołądek, śledziona lub pęcherz moczowy, może się do nich przedostać. W ten właśnie sposób powstaje przepuklina brzuszna. Co więc najczęściej przyczynia się do jej powstawania? Między innymi:

  • wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych
  • złe nawyki żywieniowe
  • palenie papierosów
  • nadużywanie alkoholu i używek

Co najczęściej powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej? Między innymi:

  • zbyt ciężka praca
  • podnoszenie ciężarów
  • zbyt intensywny kaszel
  • długotrwałe zatwardzenia

Objawy przepukliny brzusznej

Każdy z rodzajów przepukliny objawia się uwypukleniem, pojawiającym się w okolicy pachwiny, nadbrzusza, lub pępka. Powstały guz jest twardy, i nie można go cofnąć, a jego objętość chwilowo wzrasta wraz z wytężonym wysiłkiem fizycznym, kaszlem, lub w momencie wypróżniania się. Kolejnym objawem który może się nasilać podczas wymienionych czynności jest ból, uczucie ciągnięcia oraz pieczenie w czasie uciskania uwypuklenia. Wraz z rozwojem przepukliny brzusznej mogą pojawić się nudności, wymioty oraz wzdęcia. Każdy z objawów nasila się szczególnie podczas napinania mięśni oraz przeciążania organizmu.

Diagnoza przepukliny brzusznej

Gdy odczuwamy ból lub zauważyliśmy uwypuklenie w okolicy pępka, pachwiny, nadbrzusza lub w mosznie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W celu potwierdzenia diagnozy, wykonuje się badanie USG które uwidacznia zawartość przepukliny. Takie badanie wystarczy do zdiagnozowania przepukliny zewnętrznej, natomiast w przypadku przepukliny wewnętrznej niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, badania USG oraz innych badań obrazowych.

Jak wygląda leczenie przepukliny brzusznej?

Przepuklinę brzuszną można wyleczyć tylko i wyłącznie wykonując operację chirurgiczną. Na chwilę obecną, wyróżnia się dwie metody leczenia:

  • Leczenie tradycyjne – stosowane w przypadku niewielkich przepuklin, polegające na usunięciu uwypuklenia oraz zszyciu brzegów ubytku. Czasem, gdy jest to niezbędne, chirurg w miejsce ubytku wszywa siatkę syntetyczną, umożliwiającą pełne zamknięcie.
  • Leczenie laparoskopowe – polegające na wprowadzeniu do jamy brzusznej laparoskopu, który umożliwia podgląd przepukliny, następnie małymi narzędziami chirurgicznymi usuwa się przepuklinę i wprowadza siatkę w miejsce ubytku.

W przypadku gdy leczenie operacyjne nie wchodzi w grę, stosuje się specjalne pasy przepuklinowe. Warto jednak zaznaczyć że nie zabezpieczają one przed rozwojem istniejącej już przepukliny brzusznej.