Co to jest tauryna?
Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym, co oznacza że nie buduje białek mięśniowych człowieka, choć ma wszechstronne pozytywnie wpływające na nas właściwości. Występuje w tkankach oraz krwiobiegu. W przypadku ludzi jej największe stężenie znajduje się w mózgu, sercu, mięśniach oraz siatkówce oka, gdzie jest magazynowana. Jedną z jej największych zalet jest pomoc w regeneracji mięśni po zwiększonym wysiłku fizycznym, przez co taurynę można bardzo często spotkać w formie dodatku do suplementów dla osób aktywnych fizycznie. Sportowcy stosują ją również ze względu na hamowanie katabolizmu w mięśniach, oraz nasilenie anabolizmu. Oprócz tego, tauryna wykazuje wiele innych dobroczynnych właściwości, takich jak regulacja pracy serca, wątroby czy układu nerwowego. Jak dokładniej działa tauryna, i w jaki sposób ją dawkować aby wspomogła przyrost tkanki mięśniowej? Sprawdźcie!
Jak działa tauryna?
Tauryna charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami przydatnymi, dla osób aktywnych fizycznie, gdyż wykazuje:
- Działanie antykataboliczne – choć nie wpływa bezpośrednio na przyrost tkanki mięśniowej, to jednak może przyspieszyć jej wzrost. W jaki sposób? Tauryna bierze udział przy transporcie azotu, czyli pierwiastka który jest jednym z podstawowych elementów regeneracji tkanek uszkodzonych po treningu. W ten sposób azot pozwala tkankom na odbudowanie swojej struktury poprzez samodzielne wytworzenie białek, przez co tkanki nie muszą pobierać niezbędnych aminokwasów z białek mięśniowych, i co finalnie prowadzi do zahamowania procesów antykatabolicznych.
- Działanie anaboliczne – tauryna bierze czynny udział w transporcie kreatyny, czyli aminokwasu który ma ogromny wpływ na regenerację mięśni oraz wzrost tkanki mięśniowej. Kreatyna chroni również komórki mięśniowe przed stresem oksydacyjnym. Co więcej tauryna stymuluje trzustkę do produkcji insuliny, czyli jednego z naturalnych hormonów anabolicznych w naszym organizmie.
- Działanie przeciwdziałające otyłości – wspomniany w poprzednim punkcie wyrzut insuliny stymulowany poprzez taurynę, wpływa na usunięcie nadmiaru glukozy z krwiobiegu, która zostaje dostarczona do tkanek, a następnie spożytkowana w pożyteczny sposób.
- Działanie detoksykacyjne – tauryna ochrania organizm przed wpływem wolnych rodników, odpowiadających między innymi za szybsze starzenie się organizmu.
Dla kogo jest tauryna?
Tauryna jest polecana przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie, które w związku z przeciążaniem organizmu mają zwiększone zapotrzebowanie na ten aminokwas. Osoby uprawiające sport rekreacyjnie (do 3 treningów w ciągu tygodnia) nie wykazują wzmożonego zapotrzebowania na tę substancję, gdyż przy odpowiednim jadłospisie bez trudu mogą dostarczyć ją z pożywienia.
Oprócz stosowania tauryny w celu poprawienia swoich osiągów sportowych, suplementacja tego aminokwasu niebiałkowego może sprawdzić się w niektórych stanach chorobowych oraz w przypadku walki z nadwagą. Regularna podaż tauryny wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej oraz obniża poziom złego cholesterolu. Warto jednak pamiętać że sama tauryna nie jest cudownym środkiem, a jej suplementacja jedynie wspomaga nasz organizm
Dawkowanie tauryny
Dzienna dawka tauryny waha się w zależności od naszego wieku, płci, wagi, aktywności fizycznej, oraz kilku innych czynników. Przyjęło się że powinna wynosić średnio od 500 do 2000 mg. Warto jednak zaznaczyć że nie ma naukowych badań na temat negatywnego wpływu zbyt wysokiej podaży tauryny, w związku z czym w przypadku bardzo ciężkich treningów lub wzmożonego wysiłku fizycznego, dawkę można zwiększyć do 3000 mg. Pamiętajmy również że dawkowanie tauryny w formie suplementu różni się w zależności od produktu, dlatego konieczne jest stosowanie się do zaleceń podanych na opakowaniu danego preparatu.
Tauryna z pożywienia?
Czysta tauryna w formie suplementu, najczęściej występuje w kapsułkach lub proszku. Bardzo często jest również dodatkowym składnikiem odżywek których głównym komponentem jest kreatyna, gdyż odpowiednia jej podaż wspomaga jej transport. Tauryna występuje również w napojach energetycznych, choć warto wspomnieć że w takiej ilości i formie, nie będzie wykazywała właściwości antykatabolicznych oraz anabolicznych.
Taurynę można spotkać także w naturalnych produktach, takich jak ryby, owoce morza, wieprzowina, indyk, ostrygi, groch, soczewica, oraz nabiał. Warto jednak wspomnieć że ilość tauryny w pożywieniu jest zazwyczaj niewystarczająca do uzyskania efektów poprawiających osiągi fizyczne, w związku z czym w przypadku regularnego treningu, niezbędna będzie jej suplementacja do pokrycia pełnego zapotrzebowania.
Przeciwwskazania brania tauryny
Tak jak w przypadku każdego suplementu diety, tak i w przypadku tauryny, należy zachować ostrożność podczas łączenia różnych środków. Niebezpieczeństwo istnieje głównie podczas zażywania jej z lekami psychotropowymi, dlatego przed sięgnięciem po jakikolwiek produkt zawierający taurynę, należy uprzednio skonsultować się z lekarzem. Warto również wspomnieć że zarówno kobiety w ciąży, jak i osoby uczulone na białka pokarmowe, nie powinny przekraczać jej standardowej dawki która znajduje się w pożywieniu, tak więc suplementacja w tym wypadku powinna również zostać skonsultowana z lekarzem.