Co to jest Mk-677, nazywanym również ibutamorenem?

MK-677 (ibutamoren, L-163191) jest preparatem opracowanym w celu zwalczania przypadłości takich jak otyłość, osteoporoza, oraz zanik mięśni. Jest to substancja aktywna łączącą się z receptorem greliny, wpływając na wzrost stężenia w osoczu HGH (hormonu wzrostu) i IGF-1 (insulinopodobnego czynnik wzrostu), nie wpływając jednocześnie na wydzielanie kortyzolu.

Wbrew powszechnym opiniom ibutamoren nie jest preparatem z grupy SARM, gdyż nie ma wpływu na receptor androgenowy. Co więc powinniśmy o nim wiedzieć? W jaki sposób działa MK-677, i jakie daje efekty? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Jak działa MK-677?

Ibutamoren nasila metabolizm komórkowy odpowiedzialny za wzrost tkanek, co ma miejsce zarówno w tkance mięśniowej, jak i kostnej. Przyjmowanie odpowiedniej dawki MK-677 wpływa na zwiększenie siły, masy mięśniowej, oraz regenerację stawów. To pozwala na uchronienie ciała przed kontuzjami w przypadku cięższych treningów, oraz na szybszy powrót do pełnej sprawności w trakcie regeneracji. W jaki więc sposób działa ibutamoren?

MK-677 zwiększa ilość wydzielanego hormonu wzrostu, na który wpływ mają jedynie 4 mechanizmy, prowadzące do maksymalizacji produkcji. Jest to:

  • zwiększenie poziomu GH-RH (somatoliberyny),
  • ograniczenie wydzielania somatostatyny,
  • hamowanie sygnalizowania receptorów somatostatyny do wydzielania,
  • wspomaganie sygnalizacji GH-RH w przednim płacie mózgu do wydzielania somatotropiny.

Nasilone wydzielanie hormonu wzrostu pozwala na zwiększenie wydatku energetycznego, co jest pomocne nie tylko w przypadku sportowców, ale i osób borykających się z nadwagą. MK-677 przyczynia się bowiem do wzrostu beztłuszczowej masy ciała, jednocześnie wspomagając utratę tłuszczu zgromadzonego pod skórą.

Czy przyjmowanie MK-677 jest bezpieczne?

Przeprowadzone do tej pory badania (1) nie dały jednoznacznej odpowiedzi jakoby MK-677 powodowało niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne. Warto jednak zachować umiar, gdyż jest to substancja stosunkowo nowa, w związku z czym nie została jeszcze sprawdzona w tak dokładny sposób, jak chociażby kreatyna. Podczas testów, najczęściej pojawiającymi się skutkami ubocznymi, było:

  • retencja wody podskórnej,
  • zwiększony apetyt,
  • możliwe pogorszenie glikemii i wrażliwości insulinowej,
  • niewielki wzrost poziomu kortyzolu
  • niewielki wzrost poziomu prolaktyny,
  • zwiększenie masy ciała.

Należy również wspomnieć, iż MK-677 nie wpływa na wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu powodującego szereg negatywnych dla naszego organizmu czynników.

Jakie efekty daje MK-677?

Przyjmowanie MK-677 niesie ze sobą zarówno aspekty pozytywne, jak i negatywne (choć te można śmiało uznać za okoliczność wspomagającą). Dlaczego? Ponieważ skutki uboczne o których wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, takie jak zwiększony apetyt, czy retencja wody podskórnej, będą bardzo pomocne w trakcie budowania masy mięśniowej. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć tutaj o dopracowanym jadłospisie oraz odpowiednim rozłożeniu makroskładników, tak aby przybrać na masie mięśniowej, a nie zwiększyć poziom tkanki tłuszczowej. Oprócz tego zwiększony poziom hormonu wzrostu w szybkim czasie oddziałuje na stawy, pobudzając produkcję kwasu hialuronowego, i w ten sposób przyspieszając ich regenerację. To pozwala na większy wysiłek fizyczny, a tym samym na zwiększenie masy mięśniowej, oraz siły.

Jak dawkować MK-677?

Podczas przeprowadzonych badań stosowano dawki od 10 do 40 mg dziennie, i taki właśnie rozkład przynosił najlepsze rezultaty. Jaka więc dawka będzie najlepsza? Należy ją dobrać przede wszystkim do własnego organizmu, gdyż każdy z nas odczuje ją inaczej. Przyjęło się że stosowanie od 20 do 30 mg jest najkorzystniejsze zarówno w okresie budowania masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej.

Pamiętajmy również, że MK-677 cechuje się długim czasem działania wynoszącym 24 godziny, przez co powinno się przyjmować jedną dawkę raz dziennie.

Źrodło:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19015485/