Stale rosnące rachunki za prąd zmuszają większość przedsiębiorców do tego, aby oszczędzać. Firmy, które zużywają bardzo duże ilości prądu są w szczególnie trudnej sytuacji i są zmuszone do tego, aby ograniczać zużycie lub szukać innych rozwiązań, dzięki którym po prostu rachunki spadną. Istnieje wiele praktycznych sposobów na to, aby firma mogła bez większych problemów nie nadwyrężać budżetu.

Koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej niestety stale rosną. Ostatni rok jest bardzo dynamiczny, gdyż z podwyżkami różnego rodzaju mamy do czynienia praktycznie z miesiąca na miesiąc. Firmy, z racji swojej wielkości zdecydowanie ponoszą o wiele większe koszty, płacą dużo, aby produkować i świadczyć usługi, dostarczać nam wszystko to, czego potrzebujemy.

Jedną z tych rzeczy, które drożeją niestety w bardzo dużym tempie jest prąd. Koszty energii są bardzo wysokie i niestety nic nie zapowiada tego, że w najbliższym czasie po prostu będzie taniej. Chcąc nie nadwyrężać firmowego budżetu, zdecydowanie warto szukać rozsądnych oszczędności, jak również wdrażać energooszczędne rozwiązania.

Jak można oszczędzać prąd w firmie?

Przede wszystkim, gdy chcemy oszczędzać w firmie, musimy ustalić, gdzie mamy największy pobór energii, a tym samym, jakie rozwiązania wprowadzić, aby zmniejszyć rachunki.

Cięcia nie powinny oczywiście dotyczyć takich obszarów, które mają bezpośredni wpływ na produkcję, przygotowanie wyrobów, ich dystrybucję i sprzedaż. Niemniej jednak w innych obszarach możemy podjąć zdecydowane działania. Aby oszczędzać prąd możemy:

– zrezygnować z oświetlenia zewnętrznego budynku,
– ograniczyć do minimum oświetlenie wewnętrzne,
– zrezygnować z oświetlenia tradycyjnego, zamontować oświetlenie ledowe,
– ograniczać wykorzystanie sprzętu, który generuje duży pobór,